Pagespeedinsights a pozycjonowanie stron w Google – jak to działa?

pagespeedinsights

Google PageSpeed Insights – czym jest i jak działa?

Google PageSpeed Insights to narzędzie, które pomaga właścicielom stron internetowych poprawić ich wydajność oraz optymalizację w kontekście pozycjonowania stron w Google. Jest to nieodzowna aplikacja do mierzenia i analizowania szybkości ładowania strony, co bezpośrednio wpływa na jej ranking w wynikach wyszukiwania.

Jak działa PageSpeed Insights? Narzędzie analizuje adres URL strony i generuje szczegółowe raporty dotyczące jej wydajności na komputerach stacjonarnych oraz urządzeniach mobilnych. Wyniki są przedstawiane w formie punktacji od 0 do 100, gdzie wyższa liczba oznacza lepszą wydajność. Wartości te są obliczane na podstawie szeregu wskaźników, takich jak:

 • First Contentful Paint (FCP) – czas, jaki potrzebny jest do wyrenderowania pierwszego elementu zawartości, idealnie poniżej 1,8 sekundy.
 • Largest Contentful Paint (LCP) – określa moment, w którym największy widoczny element na stronie zostaje załadowany, powinien być poniżej 2,5 sekundy.
 • Total Blocking Time (TBT) – czas, w którym strona jest blokowana i nie można na niej dokonać interakcji, powinien być mniejszy niż 300 milisekund.
 • Cumulative Layout Shift (CLS) – ocenia stabilność wizualną strony, idealnie poniżej 0,1.
 • Time To Interactive (TTI) – okres potrzebny do momentu, gdy strona staje się w pełni interaktywna, optymalnie poniżej 5 sekund.
 • Speed Index (SI) – szybkość, z jaką zawartość strony jest widoczna, dobra wartość to poniżej 3 sekund.

PageSpeed Insights korzysta zarówno z danych laboratoryjnych (przy pomocy narzędzia Lighthouse), jak i danych pochodzących z rzeczywistych użytkowników (Chrome User Experience Report – CrUX). Dzięki temu wyniki są bardzo precyzyjne oraz reprezentatywne dla rzeczywistych warunków użytkowania.

Dlaczego warto korzystać z Google PageSpeed Insights? Szybkość ładowania stron ma bezpośredni wpływ na ruch organiczny, współczynnik odrzuceń oraz ogólne doświadczenie użytkownika (UX). Optymalizacja witryny pod kątem szybkości wpływa na lepszą widoczność w wynikach wyszukiwania, co z kolei może przełożyć się na zwiększenie zainteresowania użytkowników oraz potencjalne zyski z działalności online.

Dbanie o wysoką wydajność witryny to nie tylko dbałość o komfort użytkowników, ale również istotny element strategii SEO, który może przyczynić się do lepszych wyników w rankingach wyszukiwarek. Google PageSpeed Insights dostarcza konkretnej, realistycznej checklisty elementów wymagających poprawy, co pozwala na łatwiejszą optymalizację i skuteczniejsze pozycjonowanie stron w Google.

Jak wynik w Google PageSpeed Insights wpływa na pozycjonowanie stron w Google?

Wynik uzyskany w narzędziu Google PageSpeed Insights ma bezpośredni wpływ na pozycjonowanie stron w Google, co bezpośrednio przekłada się na ich widoczność oraz ruch organiczny. Pozycjonowanie stron w Google jest determinowane przez wiele czynników, a szybkość ładowania strony jest jednym z kluczowych aspektów branych pod uwagę przez algorytmy wyszukiwarki. Strona, która ładuje się wolno, może zniechęcać użytkowników, prowadząc do wyższego współczynnika odrzuceń i mniejszego zaangażowania, co ostatecznie wpływa na jej pozycję w wynikach wyszukiwania.

Narzędzie PageSpeed Insights analizuje wydajność strony, korzystając z wielu wskaźników takich jak First Contentful Paint (FCP), Largest Contentful Paint (LCP), Total Blocking Time (TBT), Cumulative Layout Shift (CLS) oraz Time To Interactive (TTI). Na przykład, LCP mierzy czas ładowania największego widocznego elementu na stronie, co jest krytyczne dla pierwszego wrażenia użytkowników. Strony, które osiągają najlepsze wyniki w tych wskaźnikach, są promowane w wynikach wyszukiwania.

Z badań wynika, że strony, które ładują się w mniej niż 3 sekundy, mogą mieć o ponad 50% niższy współczynnik odrzuceń w porównaniu do stron ładujących się wolniej. Przekłada się to również na lepsze wskaźniki zaangażowania, takie jak czas spędzony na stronie oraz liczba przejść na podstrony. Dla właścicieli stron internetowych, inwestowanie w optymalizację wydajności strony może oznaczać znaczne oszczędności oraz zwiększenie przychodów. Według danych branżowych, poprawa szybkości ładowania strony o 1 sekundę może zwiększyć konwersje nawet o 7%.

Optymalizacja wyników PageSpeed Insights może obejmować szereg działań technicznych, takich jak kompresja i poprawa formatów plików graficznych, minifikacja kodu (CSS, HTML, JavaScript), eliminacja renderujących blokad skryptów oraz efektywne wykorzystywanie pamięci podręcznej przeglądarki. Działania te nie tylko przyspieszają ładowanie strony, ale również poprawiają użyteczność (UX), co jest istotne zarówno z perspektywy użytkowników, jak i algorytmów wyszukiwarki.

Wynik w Google PageSpeed Insights jest także istotny dla wydajności strony na urządzeniach mobilnych, które generują około 60% całego ruchu internetowego. Nieoptymalne strony mobilne mogą znacznie ucierpieć pod względem pozycjonowania w wynikach wyszukiwania, co może przekładać się na niższe przychody i mniejsze zaangażowanie użytkowników. Monitorowanie wskaźników Pagespeed Insights i ich regularna poprawa to nieodzowny element skutecznej strategii SEO, mającej na celu utrzymanie wysokiej pozycji w rankingu Google i zapewnienie użytkownikom najlepszych możliwych doświadczeń.

Które czynniki rankingowe analizowane przez PageSpeed Insights są najważniejsze?

Zrozumienie, które czynniki rankingowe analizowane przez narzędzie PageSpeed Insights są najważniejsze, jest kluczowe dla skutecznego pozycjonowania stron w Google. Skupienie się na poniższych wskaźnikach może znacznie poprawić wydajność i pozycję w wynikach wyszukiwania, co w efekcie zwiększy ruch organiczny i zyski.

 • First Contentful Paint (FCP) – Mierzy czas od rozpoczęcia ładowania strony do chwili, gdy przeglądarka wyrenderuje pierwszy widoczny element DOM. Optymalny czas: poniżej 1,8 sekundy. Przykłady wskazują, że szybciej ładujące się strony mają mniejszy współczynnik odrzuceń – średnio o 22%.
 • Largest Contentful Paint (LCP) – Określa moment, w którym największy widoczny na ekranie element zostaje w pełni wczytany. Idealny czas: poniżej 2,5 sekundy. Według badań strony z wynikiem LCP poniżej 2,5 sekundy mają o 15% wyższy ranking w wynikach wyszukiwania.
 • Total Blocking Time (TBT) – Mierzy czas, który uniemożliwia użytkownikowi interakcję ze stroną ze względu na blokujące skrypty. Optymalny czas: mniej niż 300 milisekund. Wysoki TBT wpływa na niską interaktywność, co obniża UX.
 • Cumulative Layout Shift (CLS) – Wskaźnik mierzący zmiany układu elementów na stronie podczas ładowania. Idealny wynik: poniżej 0,1. Niestabilne układy mogą prowadzić do przypadkowych kliknięć, irytując użytkowników i zwiększając współczynnik odrzuceń o około 25%.
 • Time To Interactive (TTI) – Okres od startu ładowania do momentu, gdy strona staje się w pełni interaktywna. Optymalny czas: poniżej 5 sekund. Strona, która szybciej staje się interaktywna, poprawia UX, co może podnieść konwersje nawet o 20%.
 • Speed Index (SI) – Mierzy szybkość, z jaką zawartość strony staje się widoczna. Dobra wartość: poniżej 3 sekund. Strony z wysokim SI często mają lepszy wskaźnik zaangażowania użytkownika.

Wzajemne powiązanie tych wskaźników odgrywa kluczową rolę w optymalizacji witryny. Na przykład, poprawa FCP i LCP składa się na lepsze pierwsze wrażenie użytkownika, podczas gdy optymalizacja TBT i TTI zapewnia lepszą interaktywność i płynność działania strony. Stabilność wizualna mierzona przez CLS jest istotna, aby zapobiec zniechęceniu użytkowników przez przesuwające się elementy podczas ładowania strony.

Analizowanie i optymalizowanie powyższych wskaźników przy pomocy PageSpeed Insights pozwala na dokładne rozpoznanie problemów technicznych oraz zoptymalizowanie elementów strony, co przyczynia się do lepszego doświadczenia użytkownika (UX) i wyższego rankingu w Google. Stale monitorowana i dostosowywana strona sprawia, że jest ona bardziej przyjazna dla użytkowników, co w dłuższej perspektywie może znacząco zwiększyć ruch organiczny i zyski.

Strategie optymalizacji witryny pod kątem Google PageSpeed Insights

Optymalizacja witryny pod kątem Google PageSpeed Insights to kluczowy krok w pozycjonowaniu stron w Google. Aby poprawić wynik w PageSpeed Insights, należy skoncentrować się na kilku strategicznych działaniach, które bezpośrednio wpływają na wydajność witryny i jej użyteczność.

 • Optymalizacja plików graficznych: Duże i nieoptymalne obrazy mogą znacznie spowolnić ładowanie strony. Użyj narzędzi do kompresji obrazów, takich jak TinyPNG, i wybieraj odpowiednie formaty, np. WebP, które są mniej obciążające dla sieci.
 • Minifikacja kodu: Minifikacja CSS, HTML i JavaScript pomaga zmniejszyć rozmiar plików i przyspieszyć ładowanie strony. Narzędzia takie jak UglifyJS mogą być tutaj bardzo pomocne.
 • Wykorzystanie pamięci podręcznej: Konfiguracja pamięci podręcznej przeglądarki może znacznie zmniejszyć czas ładowania poprzez przechowywanie często używanych zasobów lokalnie na urządzeniu użytkownika. Może to być osiągnięte poprzez odpowiednie ustawienia nagłówków HTTP.
 • Eliminacja zbędnych wtyczek: Zainstalowanie zbyt wielu wtyczek może negatywnie wpływać na wydajność witryny. Regularnie dokonuj audytu swoich wtyczek i usuwaj te, które są niepotrzebne lub negatywnie wpływają na szybkość ładowania.
 • Asynchroniczne ładowanie skryptów: By zminimalizować blokowanie renderowania strony, implementuj asynchroniczne ładowanie skryptów (async) lub ich ładowanie z opóźnieniem (defer).
 • Zmniejszenie ilości zasobów blokujących renderowanie: Skrypty i style, które blokują renderowanie strony, powinny być zidentyfikowane i zoptymalizowane. Przesuń jak najwięcej zasobów poza główny wątek renderowania.
 • Poprawa widoczności tekstu w momencie ładowania czcionek: Użycie właściwości font-display CSS pomoże uniknąć opóźnień wynikających z ładowania czcionek.
 • Monitorowanie i analiza wyników: Regularnie sprawdzaj wyniki PageSpeed Insights. Narzędzie Lighthouse oraz dane faktyczne z CrUX (Chrome User Experience Report) mogą dostarczyć cennych informacji na temat faktycznej wydajności twojej witryny.

Optymalizując witrynę zgodnie z powyższymi strategiami, można znacznie poprawić wyniki w Google PageSpeed Insights, co w konsekwencji wpłynie na lepsze pozycjonowanie stron w Google, niższy współczynnik odrzuceń oraz bardziej pozytywne doświadczenia użytkowników. Warto zainwestować czas i zasoby w te działania, ponieważ bezpośrednio przekładają się one na widoczność witryny i ruch organiczny.

Monitorowanie wskaźników PageSpeed Insights i ich wpływ na UX

Monitorowanie wskaźników PageSpeed Insights jest kluczowe dla efektywnego pozycjonowania stron w Google. Narzędzie to pozwala analizować różne elementy wpływające na szybkość ładowania strony, która bezpośrednio przekłada się na user experience (UX), czyli zadowolenie użytkowników z korzystania z witryny. Zbyt długi czas ładowania może zwiększać współczynnik odrzuceń, co negatywnie wpływa na ruch organiczny. Strona, która ładuje się więcej niż 3 sekundy, traci aż 40% potencjalnych odwiedzających.

Dane z PageSpeed Insights dostarczają informacji o wydajności strony na komputerach oraz urządzeniach mobilnych. Kluczowe wskaźniki, takie jak First Contentful Paint (FCP), Largest Contentful Paint (LCP), Total Blocking Time (TBT) czy Cumulative Layout Shift (CLS), pomagają zidentyfikować obszary wymagające optymalizacji. Na przykład FCP mierzy czas, jaki upływa od rozpoczęcia ładowania strony do momentu wyświetlenia pierwszej części jej zawartości, podczas gdy CLS ocenia stabilność wizualną strony.

 • FCP – mierzy czas od startu ładowania strony do momentu wyrenderowania pierwszego elementu DOM, optymalny czas to poniżej 1,8 sekundy.
 • LCP – określa moment, w którym największy widoczny element na stronie zostaje załadowany, idealny czas to poniżej 2,5 sekundy.
 • TBT – czas blokowania, powinien być mniejszy niż 300 milisekund.
 • CLS – wskaźnik stabilności wizualnej strony, idealny powinien być mniejszy niż 0,1.

Aby poprawić wyniki w PageSpeed Insights, należy zwrócić uwagę na kilka elementów:

 • Skrócenie czasu ładowania poprzez optymalizację plików graficznych
 • Minimalizacja zbędnych wtyczek oraz usunięcie złośliwego oprogramowania
 • Użycie efektywnych technologii cache’owania
 • Dostosowanie strony do różnych urządzeń, w tym komputery oraz urządzenia mobilne

Pozycjonowanie stron w Google jest silnie związane z wydajnością witryny, o czym świadczą liczne badania. Wydajność strony to nie tylko szybkość ładowania, ale też stabilność i interaktywność, co wspomaga algorytm Google w ocenie jakości strony.

Monitorowanie wskaźników PageSpeed Insights powinno stanowić część regularnego audytu SEO każdej strony internetowej. Dzięki temu można na bieżąco śledzić zmiany w wydajności, dostosowywać strategię digital, a co za tym idzie – dbać o lepszy ranking w wynikach wyszukiwania. Utrzymanie strony w dobrej kondycji technicznej to nie tylko obowiązek, ale i klucz do sukcesu w marketingu internetowym.


O autorze | Specjalista SEO: Mateusz Kozłowski

Z pasją zanurzony w świat marketingu internetowego, Mateusz Kozłowski jest ekspertem SEO, rozpoczynającym swoją przygodę z SEO już w 2005 r., gdy mało kto kojarzył pojęcie „pozycjonowania” w Polsce.

Studiował na Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Warszawie.

Jeszcze na studiach Mateusz rozpoczął swoją karierę jako specjalista SEO w renomowanej agencji marketingowej w Warszawie. Przez lata pracy zdobył cenne doświadczenie, pracując z różnorodnymi klientami – od małych startupów po duże międzynarodowe korporacje. Jego umiejętności obejmują zarówno SEO techniczne, jak i kreatywne aspekty optymalizacji stron.

W 2011 roku Mateusz postanowił rozpocząć własną działalność w zakresie SEO. Dzięki głębokiej wiedzy teoretycznej oraz praktycznemu doświadczeniu, pomógł wielu firmom zwiększyć ich widoczność w internecie i osiągnąć wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.

Mateusz jest także aktywnym uczestnikiem konferencji branżowych.

Na swoim blogu, Mateusz dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, oferując czytelnikom praktyczne porady, analizy trendów w SEO oraz strategie, które pomogą im osiągnąć sukces w dynamicznie zmieniającym się świecie pozycjonowania stron internetowych.

Dodaj komentarz