Znaczenie pliku robotstxt w pozycjonowaniu stron w Google

plik robots.txt

Czym jest plik robots.txt i jak wpływa na pozycjonowanie stron w Google?

Plik robots.txt to prosty plik tekstowy umieszczany w głównym katalogu witryny, który zawiera instrukcje dla robotów sieciowych (crawlerów), określając, które części strony internetowej mogą być skanowane i indeksowane przez wyszukiwarki takie jak Google. Jego głównym celem jest optymalizacja skanowania (crawl budget), co bezpośrednio wpływa na pozycjonowanie stron w Google.

Oto kluczowe elementy, które warto uwzględnić w pliku robots.txt w kontekście pozycjonowania stron w Google:

 • User-agent – identyfikuje, do którego robota (np. Googlebot) odnoszą się instrukcje.
 • Disallow – zakazuje robotowi dostępu do określonych katalogów lub plików.
 • Allow – zezwala robotowi na dostęp do określonych zasobów, co jest przydatne przy wprowadzaniu wyjątków.
 • Sitemap – wskazuje na lokalizację mapy strony XML, co ułatwia robotom znalezienie i zindeksowanie wszystkich istotnych podstron witryny.

Na przykład, plik robots.txt może wyglądać następująco:

User-agent: *
Disallow: /private/
Allow: /public/
Sitemap: https://twojadomena.pl/sitemap.xml

Z funkcjonalnego punktu widzenia, plik robots.txt może znacząco poprawić skuteczność SEO. Dzięki precyzyjnym instrukcjom, możemy zredukować crawl budget na nieistotne podstrony oraz skoncentrować indeksowanie na kluczowych sekcjach witryny. To nie tylko poprawia widoczność w wynikach wyszukiwarki, ale również przyspiesza proces skanowania strony przez roboty Google, co jest kluczowe dla dużych serwisów.

Według badania przeprowadzonego przez agencję SEO, witryny wykorzystujące plik robots.txt optymalnie mogą zanotować nawet 20% wzrost indeksowanych podstron w ciągu pierwszych trzech miesięcy od wdrożenia poprawnych ustawień. Jednakże, błędne konfiguracje mogą skutkować całkowitym wykluczeniem ważnych sekcji z indeksowania, co dramatycznie obniży widoczność w wynikach wyszukiwania. Dlatego ważne jest regularne testowanie pliku w narzędziu Google Search Console i monitorowanie jego wpływu na indeksowanie witryny.

Sumując, dobrze skonfigurowany plik robots.txt to nieodzowny element każdej strategii SEO, który pomaga efektywnie zarządzać procesem skanowania i indeksowania strony przez roboty Google, przekładając się na lepsze pozycjonowanie stron w Google.

Jakie informacje powinien zawierać dobrze skonfigurowany plik robots.txt?

Aby skutecznie optymalizować pozycjonowanie stron w Google, kluczowym elementem jest dobrze skonfigurowany plik robots.txt. Ten mały, ale potężny plik tekstowy zawiera zestaw instrukcji dla robotów indeksujących, takich jak Googlebot, które informują, które części witryny mogą być przeszukiwane i indeksowane. Poniżej przedstawiam najważniejsze informacje, jakie powinien zawierać dobrze skonfigurowany plik robots.txt.

User-agent: Jest to dyrektywa określająca, do których robotów odnoszą się poniższe reguły. Najczęściej stosuje się oznaczenie *, co oznacza, że reguły odnoszą się do wszystkich robotów. Można także wskazać konkretne boty, np. Googlebot.

Disallow: Dyrektywa ta wskazuje robotom, które URL-e nie powinny być indeksowane. Przykładowo, można zablokować dostęp do katalogu administracyjnego poprzez wpis: Disallow: /wp-admin/. Badania wykazały, że około 25% witryn posiada cykliczne zablokowania dostępu do tego typu zaplecza.

Allow: Jest to uzupełniająca dyrektywa, która pozwala robotom indeksującym na dostęp do określonych zasobów, nawet jeśli ogólny katalog jest zablokowany przez Disallow. Przykładowo: Allow: /wp-admin/admin-ajax.php.

Sitemap: Dodanie lokalizacji mapy strony w formacie XML jest niezbędne dla poprawnego indeksowania. Przykładowo: Sitemap: https://twojadomena.pl/sitemap.xml. Badania pokazują, że witryny z poprawnie skonfigurowanymi mapami XML są szybciej i dokładniej indeksowane przez Google.

Testowanie pliku robots.txt: Aby upewnić się, że plik robots.txt działa poprawnie, warto użyć narzędzi takich jak Google Search Console. Testowanie pozwala zweryfikować, czy dyrektywy są właściwie interpretowane przez roboty i zapobiec niepożądanym błędom indeksacji, przez co unika się nawet 15% spadku efektywności w SEO.

Poprawna konfiguracja pliku robots.txt jest kluczowym aspektem w strategii SEO. Nawet małe błędy w tym pliku mogą prowadzić do poważnych problemów z indeksacją, co może wpływać na widoczność witryny w wynikach wyszukiwania. Dlatego warto poświęcić czas na jego prawidłowe skonfigurowanie i regularne testowanie.

Kroki do wygenerowania i umieszczenia pliku robots.txt na serwerze

Plik robots.txt jest kluczowym elementem w strategii pozycjonowania stron w Google, umożliwiającym kontrolę nad skanowaniem witryny przez roboty wyszukiwarek takich jak Googlebot, Bingbot, czy Yandex. Oto szczegółowa instrukcja, jak wygenerować i umieścić plik robots.txt na serwerze:

 1. Generowanie pliku robots.txt: Można to zrobić na kilka sposobów:

  • Ręczne tworzenie pliku: Otwórz edytor tekstowy (np. Notatnik) i dodaj odpowiednie instrukcje dla robotów. Przykład:

   User-agent: *
   Disallow: /wp-admin/
   Allow: /wp-admin/admin-ajax.php
   Sitemap: https://twojadomena.pl/sitemap.xml
           
  • Generator online: Skorzystaj z dostępnych narzędzi online do generowania pliku robots.txt. Wprowadź wymagane dyrektywy Disallow i Allow oraz User-agent.
 2. Sprawdzenie poprawności pliku: Przetestuj plik robots.txt za pomocą Google Search Console (GSC), aby upewnić się, że Googlebot będzie przestrzegać zapisanych reguł. GSC oferuje narzędzie do testowania pliku, które wskaże ewentualne błędy i niezgodności.
 3. Umieszczenie pliku na serwerze:

  • Przez FTP: Połącz się z serwerem za pomocą klienta FTP (np. FileZilla) i umieść plik robots.txt w głównym katalogu witryny („root directory”).
  • Przez panel administracyjny CMS: Jeśli używasz systemu zarządzania treścią (np. WordPress, Joomla), dodaj plik robots.txt bezpośrednio przez panel administracyjny, korzystając z odpowiednich wtyczek lub opcji dostępnych w CMS.

Podążając za powyższymi krokami, zadbasz o efektywną optymalizację skanowania Twojej witryny, co jest istotne dla SEO i pozycjonowania stron w Google. Pamiętaj, że dobrze skonfigurowany plik robots.txt ograniczy niepotrzebne skanowanie i lepiej wykorzysta tzw. crawl budget, co ma bezpośredni wpływ na poprawę widoczności ważnych podstron w wynikach wyszukiwania.

Optymalizacja strategii SEO za pomocą dyrektyw w pliku robots.txt

W kontekście optymalizacji strategii SEO, wykorzystanie dyrektyw w pliku robots.txt może znacząco wpłynąć na efektywność indeksowania witryny przez roboty wyszukiwarek takich jak Google. Plik robots.txt to kluczowe narzędzie, które pozwala zarządzać dostępem do poszczególnych obszarów serwisu, co może zwiększyć jego autoritet w wynikach wyszukiwania.

Zgodnie z analizą przeprowadzoną przez Ahrefs, aż 48% stron internetowych używa pliku robots.txt do zarządzania skanowaniem treści. To pokazuje, jak ważne jest jego prawidłowe skonfigurowanie. Główne dyrektywy w pliku robots.txt to Allow oraz Disallow, które określają, które strony mają być indeksowane, a które nie. Przykładowa składnia pozwala na blokowanie dostępu do dynamicznych treści generowanych przez CMS, co jest szczególnie przydatne w przypadku dużych sklepów internetowych, które często zmieniają swoje katalogi produktowe.

W praktyce zakłada się, że plik robots.txt powinien znajdować się w głównym katalogu domeny. Na przykład:

 • User-agent: *
 • Disallow: /wp-admin/
 • Allow: /wp-admin/admin-ajax.php

Takie ustawienia umożliwiają robotom skanowanie treści wyłącznie spoza panelu administracyjnego, co oszczędza crawl budget i skierowuje ruch do wartościowych stron. Stereotypem jest, że plik robots.txt to wyłącznie blokowanie; ustawienia takie jak Sitemap mogą pozytywnie wpłynąć na proces indeksowania.

Badania z 2021 roku pokazują, że serwisy wykorzystujące poprawnie skonfigurowany plik robots.txt zyskały średnio 15% więcej ruchu z wyszukiwarki, dzięki lepszemu zarządzaniu procesem skanowania i indeksowania. Warto też pamiętać, że Google Search Console (GSC) oferuje możliwość testowania konfiguracji tego pliku, co choć może wydawać się trywialne, w praktyce umożliwia wykrycie oraz korygowanie błędów, zanim wpłyną one na strategię SEO.

Pamiętaj, że pozycjonowanie stron w Google za pomocą pliku robots.txt wymaga regularnego monitorowania i aktualizacji. Jest to dynamiczny proces, który z biegiem czasu może wymagać dostosowania do nowych wyzwań i zmian w strukturze witryny. Optymalizacja robots.txt to inwestycja, która, jeśli będzie dobrze wykonana, może przynieść znaczące korzyści w postaci lepszej widoczności serwisu w wynikach wyszukiwania.

Testowanie i walidacja pliku robots.txt za pomocą Google Search Console

Plik robots.txt odgrywa niezwykle istotną rolę w pozycjonowaniu stron w Google. Poprawne skonfigurowanie tego pliku może znacznie wpłynąć na optymalizację procesu skanowania i indeksowania Twojej witryny przez roboty wyszukiwarek, takie jak Googlebot, Bing, Yandex czy Yahoo. Aby upewnić się, że plik jest dobrze zorganizowany i skutecznie zarządza dostępem robotów do zasobów na twojej stronie, warto skorzystać z narzędzi dostępnych w Google Search Console.

Krok po kroku, przetestuj i zwaliduj plik robots.txt za pomocą poniższych instrukcji:

 • Otwórz Google Search Console (GSC): Po zalogowaniu się do swojego konta, przejdź do zakładki „Narzędzie do testu pliku robots.txt”, która jest dostępna w starszej wersji GSC.
 • Prześlij plik robots.txt: W narzędziu wprowadź aktualny plik robots.txt i dokonaj wszelkich niezbędnych zmian. Możesz zmodyfikować dyrektywy Allow i Disallow, określając, które części witryny mają być dostępne dla crawlerów.
 • Testowanie URL: Za pomocą narzędzia możesz wprowadzić konkretne adresy URL, aby sprawdzić, czy są one blokowane lub dozwolone przez aktualny plik robots.txt. Umożliwia to identyfikowanie błędów już na etapie testowania.
 • Waliduj zmiany: Po wprowadzeniu i przetestowaniu zmian, upewnij się, że nowy plik robots.txt jest poprawny i efektywnie konfiguruje dostęp do zasobów na twojej witrynie. Narzędzie w GSC pomoże ci zweryfikować, czy plik działa zgodnie z oczekiwaniami.
 • Zaktualizuj plik na serwerze: Gdy masz pewność, że plik jest prawidłowy, zaktualizuj go na swoim serwerze, umieszczając w katalogu głównym (root) domeny.

Poprawne testowanie i walidacja pliku robots.txt są kluczowe nie tylko dla pozycjonowania stron w Google, ale także dla efektywnego zarządzania crawl budget. Warto pamiętać, że błędna konfiguracja może prowadzić do blokowania istotnych zasobów, co z kolei wpłynie negatywnie na widoczność i indeksowanie twojej witryny. Regularne sprawdzanie i optymalizacja tego pliku pomogą utrzymać wysoką jakość SEO i efektywność strategicznych działań marketingowych strony.


O autorze | Specjalista SEO: Mateusz Kozłowski

Z pasją zanurzony w świat marketingu internetowego, Mateusz Kozłowski jest ekspertem SEO, rozpoczynającym swoją przygodę z SEO już w 2005 r., gdy mało kto kojarzył pojęcie „pozycjonowania” w Polsce.

Studiował na Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Warszawie.

Jeszcze na studiach Mateusz rozpoczął swoją karierę jako specjalista SEO w renomowanej agencji marketingowej w Warszawie. Przez lata pracy zdobył cenne doświadczenie, pracując z różnorodnymi klientami – od małych startupów po duże międzynarodowe korporacje. Jego umiejętności obejmują zarówno SEO techniczne, jak i kreatywne aspekty optymalizacji stron.

W 2011 roku Mateusz postanowił rozpocząć własną działalność w zakresie SEO. Dzięki głębokiej wiedzy teoretycznej oraz praktycznemu doświadczeniu, pomógł wielu firmom zwiększyć ich widoczność w internecie i osiągnąć wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.

Mateusz jest także aktywnym uczestnikiem konferencji branżowych.

Na swoim blogu, Mateusz dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, oferując czytelnikom praktyczne porady, analizy trendów w SEO oraz strategie, które pomogą im osiągnąć sukces w dynamicznie zmieniającym się świecie pozycjonowania stron internetowych.

Dodaj komentarz