Jak opisywać zdjęcia pod pozycjonowanie stron? Atrybut alt w SEO – co to jest?

jak opisywac zdjecia seo

Zależy Ci na kompleksowym pozycjonowaniu swojej strony? Zadbaj nie tylko o oczywiste aspekty SEO, ale również o te niewidoczne dla przeciętnego użytkownika. Optymalizacja zdjęć, a zwłaszcza ustalenie odpowiednich opisów alternatywnych, zdecydowanie wpływa na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania. Równocześnie jest jednym z najczęściej pomijanych lub wykonywanych błędnie elementów pozycjonowania. Chcesz dobrze opisywać zdjęcia w swojej witrynie? Poznaj kilka prostych zasad.

Czym jest optymalizacja zdjęć?

Pod tym pojęciem kryje się wszystko, co prowadzi do odpowiedniego przygotowania grafik pod SEO na stronie. Wizualne elementy witryny są czasami równie ważne, co sama treść. Odwiedzający ją internauci, prawdopodobnie najpierw skupią się na zdjęciach, a dopiero później na całej reszcie. Musisz jednak wiedzieć, że grafiki, które na niej umieszczasz bez znajomości pewnych zasad, najczęściej działają na niekorzyść pozycjonowania.

Elementami optymalizacji zdjęć, na które warto zwrócić szczególną uwagę, są:

– kompresja – zmniejszenie rozmiaru pliku,

– opis alternatywny,

– tytuł,

– nazwa pliku.

Jeśli o nie zadbasz, Twoja witryna będzie nie tylko przyciągała wzrok, ale też podniesie swoją pozycję w Google. Dzięki temu zacznie ją odwiedzać więcej osób, które mogą stać się Twoimi klientami. Co więcej, odpowiednio zoptymalizowane zdjęcia mogą wyświetlać się w sekcji Google Grafika po wpisaniu fraz kluczowych i kierować stamtąd internautów na Twoją witrynę.

WSKAZÓWKA: Zdjęcia i grafiki na Twojej stronie powinny być wysokiej jakości, ale to nie wszystko. Aby korzystać z nich legalnie, potrzebujesz licencji. Skąd brać obrazy, żeby mieć pewność, że możesz ich używać? Najbezpieczniej jest korzystać z banków zdjęć. Darmowe i najpopularniejsze serwisy to m.in. Pixabay i Unsplash.

Czym jest atrybut alt i po co go używać?

Pierwotnie miał pomagać osobom niewidomym – specjalne roboty czytające treści mogą dzięki niemu opowiedzieć internaucie, co znajduje się na danym obrazku. To właśnie opis alternatywny wyświetla się też przeciętnemu użytkownikowi zamiast obrazu, jeśli strona nie załaduje się poprawnie. Jest to jednak przede wszystkim najważniejsza (choć niejedyna) część optymalizacji zdjęć pod pozycjonowanie. 

Opis alternatywny (atrybut alt) to część kodu strony, która przekazuje robotom skanującym, co znajduje się na jej grafikach. Mimo że Google coraz lepiej radzi sobie z „oglądaniem” zdjęć (widać to np. po możliwości wyszukiwania podobnych obrazów), to nadal niewystarczająco, aby w jakikolwiek sposób je pozycjonować. Żeby zdjęcia wpływały na pozycję Twojej witryny w wyszukiwarce, Googleboty muszą dostać ich opis „na tacy”. Za to właśnie odpowiada atrybut alt.

Nie jest to jednak jedyna treść opisująca dane zdjęcie. Kod obrazu wygląda następująco:

<img src=”nazwa-pliku” alt=”opis” title=”tytuł”/>

Umieszczając obrazek na stronie, warto zwrócić uwagę również na pozostałe zmienne.

Jak opisywać zdjęcia pod SEO?

Przejdźmy do konkretów, czyli omówienia wszystkich treści, które „otaczają” obrazy na stronie. Możesz je uzupełniać bezpośrednio w kodzie, ale większość systemów CMS (w tym WordPress) pozwala na zrobienie tego kilkoma kliknięciami w czasie dodawania zdjęcia do biblioteki. Jak powinny wyglądać, żeby działać na korzyść SEO?

opisy obrazka wordpress
Pola związane z opisem  obrazu dostępne w systemie WordPress.

Opis alternatywny

Jak już ustaliliśmy, to on ma decydujący wpływ na to, do jakiej kategorii Googleboty zakwalifikują dane zdjęcie. Dlatego musi przede wszystkim zawierać słowa kluczowe – najlepiej bezpośrednio związane z tematyką wpisu / zakładki. Dzięki swoim parametrom rzadko kiedy jest uznawany za spam, nawet przy dużym zagęszczeniu słów kluczowych. Pamiętaj jednak, że atrybut alt powinien brzmieć naturalnie i przede wszystkim opisywać to, co dzieje się na obrazku. Kilka wskazówek:

– atrybut alt powinien się zmieścić w 5 – 15 słowach,

– może zawierać polskie znaki i spacje,

– każde zdjęcie na stronie powinno mieć inny opis alternatywny.

PRZYKŁAD:

Niepoprawny opis alternatywny: 97q584_yf

Dobry opis alternatywny: świnka morska je siano

 

Nazwa pliku

Tak, opisywanie zdjęcia pod pozycjonowanie zaczyna się jeszcze przed wgraniem go na serwer. Jego nazwa w większości przypadków wpływa na to, jak wygląda adres URL danego pliku. Jeśli będzie on zbyt skomplikowany, stanie się nieczytelny, a nawet niedostępny. Nazwa pliku powinna:

– składać się tylko z liter bez polskich znaków,

– zawierać „-” jako separator pomiędzy słowami,

– krótko i zwięźle opisywać obraz.

PRZYKŁAD:

Niepoprawna nazwa pliku: 675k84_yf.jpg

Dobra nazwa pliku: swinki-morskie-zywienie.jpg

nazwa pliku adres url zdjecia
Nazwa pliku wpływa na adres URL zdjęcia.

Tytuł (title)

Nie wpływa bezpośrednio na pozycjonowanie, ale prędzej pomoże (np. użytkownikom, którzy najeżdżają kursorem na zdjęcie) niż zaszkodzi. Właściciele stron często popełniają duży błąd, kopiując opis alternatywny obrazka i wklejając go w niezmienionej formie jako jego tytuł. To prosta droga do problemów ze zduplikowanym tekstem w kodzie strony. Ta treść powinna dopełniać atrybut alt i musi różnić się od niego choćby synonimami. Oprócz tego:

– może zawierać słowa kluczowe, ale nie jest to aż tak istotne,

– separatorem między słowami tytułu powinna być pauza: „-”, a nie znak podkreślenia: „_” czy spacja,

– w tytule mogą znaleźć się polskie znaki.

PRZYKŁAD:

Niepoprawny tytuł: świnka morska

Dobry tytuł: zdrowa-dieta-świnki-morskiej

dobrze opisane zdjecie seo
Przykład zdjęcia z odpowiednim tytułem, nazwą pliku i atrybutem alt.

Podpisy pod zdjęciami

Ten punkt potraktuj raczej jako nieobowiązkową wskazówkę. Opisy, które pojawiają się pod obrazkiem, mogą pomóc w wyróżnieniu frazy kluczowej. Pozwalają też internautom szybciej „rozszyfrować” grafikę, co jest szczególnie przydatne przy różnego rodzaju wykresach i danych. To również dobre miejsce na „przemycenie” linku do strony, z której pochodzi zrzut ekranu lub grafika. Podpisy są też niesamowicie często czytane przez użytkowników, co oznacza dla Ciebie ich dłuższą obecność na Twojej stronie (a Google bierze to pod uwagę) Pamiętaj, że podpisy pod zdjęciami:

– nie są obowiązkowe – wstawiaj je tylko wtedy, kiedy pomagają internautom lub podajesz źródło obrazka,

– nie mają limitu znaków,

– służą do rozwiania wątpliwości czytelników.

nieprawidlowy podpis pod zdjeciem
Przykład nieprawidłowego opisu pod zdjęciem.
dobry podpis pod obrazkiem
Przykład podpisu obrazka, który uzupełnia treść artykułu oraz zawiera synonimy słów kluczowych.

Zdjęcia na stronie – o co jeszcze zadbać?

Znasz już podstawy i wiesz, co warto wiedzieć o opisywaniu obrazów na stronie internetowej. Jeśli jednak chcesz kompleksowo podejść do odpowiedniego optymalizowania grafik, zwróć uwagę również na:

Rozmiar

Pliki, które wgrywasz na swój serwer, nie powinny przekroczyć 200 – 500 KB. Jeśli będą zajmować więcej miejsca, zakładka zacznie się ładować zbyt wolno. To zniechęci internautów do czekania i wpłynie na niższą ocenę w rankingu Google. Dysponujesz tylko obrazami o rozmiarze ponad 500 KB, a nawet 1 GB? To nie problem! Pamiętaj tylko, żeby za każdym razem, zanim wgrasz je na swoją stronę, skompresować je (zmniejszyć ich wielkość, nie tracąc jakości). Aby to zrobić, skorzystaj np. ze strony https://tinypng.com/.

audyt seo kompresja zdjec

Lokalizację grafik na serwerze

Uwaga dla bardziej zaawansowanych. Niektórzy twierdzą, że pozycja obrazów w Google Images (Grafika Google) może zależeć również od nazwy folderów, w jakich się znajdują. Możesz je zmienić (tak, aby zawierały słowa kluczowe) logując się do swojego serwera. Pamiętaj, żeby opisywać foldery podobnie jak pliki – bez polskich znaków i z wykorzystaniem „-”. Na przykład zamiast lokalizacji: domena.pl/zdjęcia/swinki-morskie-zywienie.jpg ustal: domena.pl/gryzonie/swinki-morskie-zywienie.jpg

Sitemapę zdjęć

Jeżeli masz na stronie wiele obrazów (np. jako fotograf), możesz stworzyć osobną sitemapę (zawierającą ich adresy URL), która pomoże robotom skanującym w indeksacji zdjęć. Zrobisz to w kilka chwil np. za pomocą wtyczki Google XML Sitemap for Images.

Rozszerzenia

Najczęstszym spotykanym rozszerzeniem grafik w internecie jest „.jpg”, nie jest ono jednak zawsze najlepszym wyborem. Używaj go, jeśli umieszczasz na stronie zdjęcie. Natomiast w przypadku wszelkiego rodzaju grafik, wykresów i infografik, dużo lepiej sprawdzi się format “.png” – to właśnie on zachowa swoją jakość mimo kompresji.


Na koniec przypomnienie: opisy zdjęć mogą wpłynąć pozytywnie na pozycjonowanie Twojej strony. Pamiętaj jednak, że czasami „mniej znaczy więcej”. Jeśli słowo kluczowe w żadnym stopniu nie wiąże się z obrazem, lepiej opisać grafikę własnymi słowami niż narazić się robotom Google za „upychanie” fraz kluczowych na siłę. Powodzenia!

Dodaj komentarz