Warszawa, Kraków, Poznań – czyli rzecz o tym, jak pozycjonować lokalnie – cz. 2

Warszawa, Kraków, Poznań – czyli rzecz o tym, jak pozycjonować lokalnie – cz. 2

Jak zwiększyć widoczność  swojego biznesu w lokalnych wynikach wyszukiwania? Jak sprawić, aby pozycjonowanie strony lokalne było skuteczne? Ważna jest przede wszystkim dobra optymalizacja strony, wykorzystywanie narzędzi od Google oraz właściwe linkowanie. Media społecznościowe również mogą być przydatne, chociaż pochłaniają dużo czasu i pracy.

Optymalizacja strony a lokalne pozycjonowanie stron

Aby lokalne pozycjonowanie stron przyniosło oczekiwane efekty, należy stronę odpowiednio zoptymalizować. Ważne są przede wszystkim:

1. Zakładka KONTAKT

Zakładka kontakt powinna zostać rzetelnie uzupełniona o wszystkie informacje dotyczące danych adresowych, telefonicznych oraz e-mailowych. Warto również uzupełnić zakładkę o mapkę z lokalizacją firmy.

2. Jednolitość danych

Jeżeli dane kontaktowe znajdują się również w innych miejscach na stronie (np. w stopkach na innych podstronach), powinny być dokładnie takie same, jak w zakładce KONTAKT.

3. Mikroformaty schema.org 

Mikroformaty schema.org pozwalają zrozumieć robotom Google, co tak naprawdę znajduje się na stronie. Dla użytkowników dane teleadresowe będą zupełnie jasne, jednak dla Googla nr telefonu czy NIP to tylko ciągi znaków. Mikroformaty schema.org opisują opisują wszystkie te dane i pozwalają robotom Google lepiej je zrozumieć.

4. Rozbudowa tytułów podstron

Tytuły podstron powinny być zbudowane w ten sposób, aby znalazła się w nich nazwa firmy oraz miejscowość/miasto.

5. Unikalna treść wraz z odpowiednimi słowami kluczowymi

Treści powinny:

  • być wartościowe, a wiec ciekawe i przydatne dla odbiorcy,
  • zawierać nazwę firmy,
  • zawierać lokalizację firmy (ale wyłącznie w sposób naturalny – nie upychamy lokalizacji na siłę),
  • zawierać nagłówki H1 – H3 z nazwą firmy lub/i z lokalizacją.

Pozycjonowanie stron www lokalnych a znaczenie linkowania

Linkowanie jest istotne bez względu na to, czy pozycjonujemy stronę o zasięgu lokalnym, czy o zasięgu szerszym. Linki prowadzące do strony wspomagają pozycjonowanie stron lokalnych, gwarantując jej lepszą pozycję w wyszukiwarce. Linkbulilding powinien być wartościowy i tematyczny. Jakie zatem linki powinny interesować nas najbardziej? Przede wszystkim linki ze stron lokalnych. Mogą to być strony poświęcone wiadomościom z danego miasta, portale skupiające duże grupy lokalnej społeczności, fora internetowe, na których mieszkańcy chętnie zamieszczają swoje opinie itd. Dzięki temu pozycjonowanie stron www będzie jeszcze skuteczniejsze!

Chcesz, aby pozycjonowanie lokalne działało? Angażuj społeczność!

Google Moja Firma, Google +, media społecznościowe – wspomagaj pozycjonowanie stron na wielu frontach

Lokalne pozycjonowanie strony www opiera się nie tylko na dobrej optymalizacji strony, ale również na działaniach zewnętrznych. Do dyspozycji mamy zarówno media społecznościowe, jak i narzędzia od Google, z których warto korzystać.

Lokalne pozycjonowanie strony www

1. Google Moja Firma

Google Moja Firma to nic innego jak możliwość tworzenia wizytówek firm lokalnych. Założenie wizytówki jest proste i intuicyjne  – odbywa się zaledwie w kilku krokach! Warunkiem jest posiadanie konta Gmail.

Google Moja Firma to nic innego jak możliwość tworzenia wizytówek firm

Po kliknięciu w „Zacznij teraz”, należy wybrać profil prowadzonej działalności, a następnie podać nazwę firmy, wskazać jej adres, numery telefonów, kategorię branży. Wybór odpowiednich kategorii, podanie godzin  pracy, opis firmy oraz zakres działania to informacje bardzo istotne i należy rzetelnie je wypełnić. Dlaczego? Ponieważ mają one niebagatelny wpływ na pozycjonowanie fraz lokalnych.

2. Google+

Google+ to kolejne miejsce, w którym możesz zareklamować swoją stronę www, a wiec i swoją działalność. Tworząc profil firmy należy pamiętać o zgodności wszystkich danych – powinny być dokładnie takie same, jak te na stronie internetowej firmy. Wypełniając profil należy podać jak najwięcej informacji, które będą przydatne dla klientów – to znacznie ułatwi pozycjonowanie strony.

3. Media społecznościowe

Facebook, Twitter, LinkedIn – wybór jest dziś duży. Można korzystać ze wszystkich dostępnych portali społecznościowych lub wybrać tylko niektóre z nich. Warunkiem jest systematyczność zamieszczania treści oraz, jak wcześniej, dokładne wypełnienie danych związanych z firmą i jej lokalizacją – to wraz z odpowiednią strategią marketingową, pozwoli zbudować grupę lokalnych użytkowników.

odpowiednią strategią marketingową, pozwoli zbudować grupę lokalnych użytkowników.

UWAGA: Jeżeli decydujesz się na korzystanie z portali społecznościowych, zadbaj o to, aby na stronie pojawiły się przyciski umożliwiające użytkownikom szybkie dzielenie się treścią!

Lokalne pozycjonowanie nie jest bardzo trudne

Lokalne pozycjonowanie nie jest bardzo trudne, jednak wymaga czasu. Należy również pamiętać o spójności działań: zarówno tych w obrębie samej strony (optymalizacja), jak i tych  wychodzących na zewnątrz (social media).  Systematyczność, konsekwencja oraz metodyczność nie tylko wspomogą lokalne pozycjonowanie strony, ale wpłyną również na pozytywny wizerunek firmy w danej społeczności.