Marketingowy potencjał TikToka

tiktok - platoforma social media

Zastanawiasz się, jak wybić swoją markę na rynku, skupić wokół niej społeczność i sprawić, że stanie się rozpoznawalna? Podążaj za trendami, m.in. aplikacją TikTok, w której marketing przyjmuje zupełnie nową formę. Zobacz, jak wykorzystać jej potencjał.

Czym jest TikTok?

TikTok to aplikacja, której używa 600 milionów ludzi na świecie każdego miesiąca, a ta liczba wciąż rośnie. To już 30% wyniku YouTube’a, który powstał w 2005 roku, podczas gdy TikTok ma dopiero 4 lata.

Korzystanie z TikToka (dawniej Musical.ly) polega na nagrywaniu 15-sekundowych filmików z podkładem muzycznym. Ten czas nie jest przypadkowy – osoby urodzone po 2000 roku są w stanie skupić się dokładnie tyle czasu na jednej rzeczy.

To proste w obsłudze rozwiązanie znajduje się gdzieś pomiędzy YouTube’em (nastawionym na dłuższe wideo), a Instagramem i InstaStory (które znika po 24 godzinach). Można je też porównać do połączenia Snapchata i Spotify. Najpierw podbiło serca pokolenia Z, a później zaczęło docierać również do nieco starszych użytkowników.

Potencjał marketingowy TikToka

Doświadczony marketingowiec szybko wyłapie ogromny potencjał, jaki drzemie w tej aplikacji. Pokolenie Z nie jest oczywiste. Tworzy własny świat, generuje nowe trendy i ignoruje reklamy. Mimo ogromnych starań dotarcie do młodych ludzi nie jest łatwe.

A gdyby tak:

  • zacząć mówić ich językiem,
  • przestać „bombardować” ich reklamami bezpośrednimi i zacząć wzbudzać ich zaufanie,
  • wydać na reklamę mniej i dotrzeć do grupy odbiorców niemal natychmiast?

To wszystko jest możliwe na TikToku.

Przede wszystkim, TikTok to platforma, na której marki mogą budować swoje społeczności. Pomaga w tym wprowadzenie „w obieg” unikalnych hashtagów przypisanych do danej firmy lub inicjatywy. Pod tym względem  wygrywa np. z Instagramem, gdzie hashtagi już dawno straciły na znaczeniu. Na TikToku twórcy muszą zmieścić się z opisem filmów w 100 znakach, co nie pozwala przesadzić z ich ilością.

Dzięki tej unikalności hashtagów nawet najmniejsze marki mogą szybko znaleźć się w proponowanych wideo dla tysięcy osób. TikTok wydaje się więc świetnym narzędziem zarówno dla większych, jak i mniejszych firm. Ze względu na rosnące zainteresowanie tą platformą, niektórzy zaczynają już mówić o „TikTok marketingu”.

Zyskuje on popularność wśród marketerów niemal z dnia na dzień. Jedną z większych kampanii zorganizowała na nim Coca-Cola, wprowadzając hashtag #ShareaCoke i oferując wybranym użytkownikom spotkanie z Jasonem Derulo. Na polskim rynku popularny stał się hashtag #spodziewanki, wprowadzony przez  RTV Euro AGD we współpracy z popularnymi influencerami.

hashtagi na tiktoku

A skoro już jesteśmy przy influencerach, to jak wygląda reklama na TikToku?

Rodzaje reklam na Tiktoku

Marketing na TikToku ma jedną, najbardziej zauważalną przewagę nad innymi rozwiązaniami – jest tańszy. Platforma nie przewiduje na razie możliwości wyświetlania użytkownikom standardowych reklam w trakcie oglądania filmów (chociaż chodzą słuchy, że ma się to zmienić). Zamiast tego, oferuje wprowadzenie:

– brand takeover, czyli reklamy, która pojawi się po otwarciu aplikacji,

– brand lenses, czyli filtra marki dostępnego przy tworzeniu filmów,

– infeed native content, czyli pełnoekranowej, kilkunastosekundowej reklamy,

– hashtag challenge, czyli hashtagów, które zainspirują twórców i wypromują markę.

W skutecznej kampanii na TikToku nie może też zabraknąć influencer marketingu. Jak już było wspomniane, młodzi ludzie nie ufają firmom. Są natomiast skłonni kupić rzeczy, o których mówią ich idole. Jeżeli planujesz rozpocząć taką kampanię, oprócz filmików z firmowego konta, zadbaj też o promocję przez influencerów – to oni wciąż grają na TikToku pierwsze skrzypce.

Minusy TikToka z marketingowego punktu widzenia

Reklama na TikToku ma swoje wady. Czasami wynikają one z samej idei platformy, a czasem wydają się niedociągnięciem związanym z nieprzygotowaniem twórców na wprowadzenie na niej reklam. Z czym musisz się liczyć, jeśli zdecydujesz się na taką formę marketingu?

Brak wyników

Niestety, TikTok nie udostępni Ci żadnych statystyk związanych ze współpracą z influencerami. W tej sytuacji zostanie Ci tylko przyglądanie się wynikom sprzedaży i szacowanie, jaki wpływ mogła mieć na nie dana kampania.

Niemożliwość określenia grupy docelowej

To, jak na razie, jedyna duża platforma, która nie daje możliwości kontrolowania, do kogo dotrze Twoja reklama. Nie dowiesz się nawet, skąd pochodzą jej odbiorcy, więc określenie persony firmy nie ma dla marketingu na TikToku większego znaczenia.

Krótkie przekazy

Wideo na TikToku może trwać maksymalnie 15  sekund, a jego opis może zawierać jedynie 100 znaków. Jest to jednocześnie plusem, bo całość staje się konkretna, jak i minusem, bo nie ma w niej miejsca na bardziej wymagające filmy.

Wiek

Aż 41% użytkowników TikToka ma od 16 do 24 lat, a jego najpopularniejsi influencerzy nie osiągnęli jeszcze pełnoletności. Miej to na uwadze – nie znajdziesz tam klientów z wyższej grupy wiekowej.


Myślisz, że TikTok to drzwi do marketingu przyszłości czy aplikacja, która straci swoją popularność podobnie do Snapchata? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

Dodaj komentarz