Algorytmy Googla i ich aktualizacje

Algorytmy Googla

Najprawdopodobniej trafiłeś tutaj dzięki wyszukiwarce Google. Zapewne nie pomylę się, kiedy napiszę, że korzystasz z niej każdego dnia, chcąc znaleźć ważne dla siebie informacje. Wyszukiwarka Google jest najpopularniejszą wyszukiwarką na świecie. Wg badań przeprowadzonych przez gs.statcounter, udział w rynku wyszukiwarek na całym świecie dla Google na lipiec 2018 wynosi aż 90,46% (Bing-3,13%, Yahoo! – 2,21%, Baidu – 1,94%, Yandex RU – 0,61%). Popularność wyszukiwarki Google bierze się przede wszystkim z dokładności wyników wyszukiwania, a to z kolei możliwe jest m.in.  dzięki algorytmom Google.

Czym są algorytmy? Które z nich są najpopularniejsze  i jak działają? W jaki sposób radzić sobie z nimi pozycjonując strony internetowe? Na te wszystkie pytania odpowiem w cyklu artykułów o algorytmach – zapraszam do lektury!

Czym jest algorytm Google?

źródło: http://gs.statcounter.com/search-engine-market-share

Czym jest algorytm Google?

Każdego dnia z wyszukiwarki Google korzysta ponad 14 000 000 użytkowników (Gemius Polska), a każdy z nich ma nadzieję, że jak najszybciej znajdzie interesujące go informacje. Google dąży do tego, aby oferować swoim użytkownikom wyniki najbardziej odpowiednie, które w jak najwyższym stopniu będą odpowiadać zapytaniom szukającego. Oczywiście, oprócz trafności liczy się również szybkość wyszukiwania. Aby to wszystko osiągnąć, Google tworzy algorytmy oraz ich aktualizacje, które z jednej strony bardzo ułatwiają wyszukiwania informacji, ale z drugiej, utrudniają życie  wszystkim, którzy zajmują się pozycjonowaniem stron internetowych.

Algorytm Google to specjalnie przygotowany program, którego celem jest precyzyjne dopasowywanie rezultatów wyszukiwania. Google wprowadziło do tej pory wiele bardziej lub mniej znanych algorytmów, a także ich aktualizacji. Niektóre z nich, tak jak Algorytm Panda oceniają przede wszystkim treści zamieszczane na stronach internetowych, inne wyszukują strony manipulujące przepływem PageRank. Oczywiście algorytmów tego typu jest wiele, a do najpopularniejszych należą:

 • Panda
 • Pingwin (penguin)
 • Koliber (hummingbird)
 • Gołąb (pigeon)
 • Phantom
 • RankBrain

Pozycjonowanie stron internetowych – jak radzić sobie z algorytmami Google

Nowe algorytmy Google oraz ich aktualizacje pojawiają się zazwyczaj niespodziewanie. Za każdym razem wiele stron traci swoje dobre pozycje. Wprawdzie, Google udostępnia wiele wskazówek osobom zajmującym się pozycjonowaniem stron www (np. wskazówki dla webmasterów), jednak nie zawsze są one wystarczające w uzyskaniu najwyższych pozycji. Każdy z algorytmów bada inne czynniki, dlatego pozycjonowanie stron internetowych staje się coraz trudniejsze. Aby strona www znajdowała się wysoko w rankingu wyszukiwani, należy przeanalizować:

 • czynniki związane z domeną (np. wiek domeny, historia domeny),
 • czynniki na poziomie strony internetowej(np. słowo kluczowe w tytule Tag, prędkość ładowania strony),
 • czynniki na poziomie witryny,
 • czynniki związane linkami zwrotnymi,
 • Interakcję z użytkownikiem,
 • reklama marki,
 • spam na stronie internetowej,
 • spamowanie spoza strony
 • zasady specjalne Google Algorithm.

Aby pozycjonowanie strony przebiegało harmonijnie, należy znać przynajmniej najważniejsze algorytmy Google i w jak największym stopniu stosować się do zaleceń. Dlatego postanowiłem opisać najważniejsze algorytmy – mam nadzieję, że będą to informacje pomocne wszystkim, którzy zajmują się pozycjonowaniem stron.


O autorze | Specjalista SEO: Mateusz Kozłowski

Z pasją zanurzony w świat marketingu internetowego, Mateusz Kozłowski jest ekspertem SEO, rozpoczynającym swoją przygodę z SEO już w 2005 r., gdy mało kto kojarzył pojęcie „pozycjonowania” w Polsce.

Studiował na Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Warszawie.

Jeszcze na studiach Mateusz rozpoczął swoją karierę jako specjalista SEO w renomowanej agencji marketingowej w Warszawie. Przez lata pracy zdobył cenne doświadczenie, pracując z różnorodnymi klientami – od małych startupów po duże międzynarodowe korporacje. Jego umiejętności obejmują zarówno SEO techniczne, jak i kreatywne aspekty optymalizacji stron.

W 2011 roku Mateusz postanowił rozpocząć własną działalność w zakresie SEO. Dzięki głębokiej wiedzy teoretycznej oraz praktycznemu doświadczeniu, pomógł wielu firmom zwiększyć ich widoczność w internecie i osiągnąć wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.

Mateusz jest także aktywnym uczestnikiem konferencji branżowych.

Na swoim blogu, Mateusz dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, oferując czytelnikom praktyczne porady, analizy trendów w SEO oraz strategie, które pomogą im osiągnąć sukces w dynamicznie zmieniającym się świecie pozycjonowania stron internetowych.