Pozycjonowanie stron – dlaczego nie mam wyników? 5 najczęstszych przypadków. Cz.2

Pozycjonowanie stron – dlaczego nie mam wyników? 5 najczęstszych przypadków. Cz.2

W poprzedniej części omówione zostały 3 spośród najczęściej wg mnie popełnianych błędów podczas pozycjonowania stron: nieodpowiednia optymalizacja strony lub jej brak, niewłaściwe linkowanie oraz zbyt duże zagęszczenie jednej frazy lub nieodpowiedni dobór słów kluczowych. Poniżej kolejne z 5 najczęściej popełnianych błędów pozycjonowania: zaniedbany content marketing na stronie oraz brak systematycznych analiz strony.

Pozycjonowanie stron – błąd 4: zaniedbany content marketing

Content marketing to inaczej marketing treści. Nabrał on szczególnego znaczenia po wprowadzeniu przez Google algorytmu Panda w 2011 roku  (oraz Rank Brain w 2015). Algorytm Panda  zrobił niemałe zamieszanie – wiele stron spadło w rankingach wyszukiwania z powodu niskiej jakości, krótkich lub zduplikowanych tekstów, które nie są wartościowe dla użytkownika. Jednocześnie, Google doceniło strony z wartościowym contentem; atrakcyjnymi i przydatnymi treściami. Algorytm Panda wciąż działa, jest aktualizowany i dlatego warto zadbać o zamieszczanie na stronach treści wysokiej jakości.

Jeżeli chcesz, aby pozycjonowanie przebiegało skutecznie, a strona znalazła się wysoko w wynikach wyszukiwania, nie może na niej zabraknąć treści unikalnych i wartościowych, które wyróżnią ją na tle konkurencji.

 • znajdź podstrony z treścią o niskiej wartości i rozbudować ją,
 • znajdź podstrony, które nie posiadają żadnej treści i uzupełnić je,
 • usuń zduplikowane treści, jeżeli takie występują,
 • zbadaj, czy nie doszło do przeoptymalizowania strony.

Dobry content na stronie powinien podobać się nie tylko algorytmom Google, ale przede wszystkim użytkownikom. Pozycjonowanie nie będzie skuteczne, jeżeli współczynnik odrzuceń (opuszczenia strony przez użytkowników) będzie wysoki. Nie stanie się tak, jeżeli użytkownik znajdzie w serwisie potrzebne i angażujące treści. Dlatego:

 • twórz treści z myślą o użytkowniku,
 • dbaj o zapewnienie tematyki odpowiadającej potrzebom odbiorcy,
 • pisz treści pomocne i interesujące, którymi użytkownik będzie chciał się dzielić,

oprócz treści wykorzystuj również listy wypunktowania, grafiki, infografiki, tabele.

 algorytmom Google porady

Pozycjonowanie stron – błąd 5: brak systematycznych analiz

Twoja strona jest doskonale przygotowana? Jesteś pewny, że pozycjonowanie powinno przebiegać pomyślnie? Z pewnością tak będzie, ale jeżeli spełnisz jeszcze jeden warunek: będziesz systematycznie analizował efekty pozycjonowania. Musisz wiedzieć, które podejmowane przez Ciebie działania są skuteczne, a które nie przynoszą żadnych rezultatów. Na podstawie analiz, pozycjonowanie może być jeszcze skuteczniejsze. Umożliwiają one eliminacje popełnianych błędów. Jest wiele różnorodnych narzędzi, które mogą nam w tym pomóc. Poniżej przykłady kilku z nich:

 • Ahrefs – jest to jedno z najbardziej przydatnych narzędzi – pozycjonowanie jest znacznie wydajniejsze, jeżeli możemy uzyskać tak wiele informacji o danej stronie, ile oferuje nam Ahrefs i przełożyć je na konkretne działania.   Korzystając z  niego dostajemy informacje na temat: oceny adresu URL (UR), oceny domeny (DR), Ahrefs Rank (AR). Dodatkowo można sprawdzić m.in. ruch organiczny (Organic Search Traffic) czy też. trudność słowa kluczowego (Keyword Difficulty).
Ahrefs – jest to jedno z najbardziej przydatnych narzędzi
 • Google Webmaster Tools – jedno z podstawowych narzędzi do analizy i monitorowania pozycjonowania oferowane przez Google.  Koniecznie należy powiązać witrynę z kontem Google Webmaster Tools, aby na bieżąco otrzymywać informacje o występujących na witrynie błędach, a także o słowach kluczowych, które wpisywali użytkownicy, którzy trafiali na naszą stronę – to niezwykle przydatne informacje.

 

 • Google Analytics – jedno z podstawowych narzędzi, dzięki któremu można z łatwością ocenić opłacalność wykorzystywanych kanałów promocji. Można skorzystać z systemu analitycznego lub wykorzystać na swojej stronie kod śledzący Google Analytics.
 • Siteliner – dzięki temu narzędziu sprawdzisz, czy na stronie nie znajdują się zduplikowane treści, sprawdza linki i tworzy raporty. Poniżej przedstawienie niektórych informacji uzyskanych po zeskanowaniu strony:
Siteliner – dzięki temu narzędziu sprawdzisz, czy na stronie nie znajdują się zduplikowane treści,

Trudność pozycjonowania polega na ciągłym monitorowaniu, ulepszaniu i reagowaniu na algorytmy Google. Osoba odpowiedzialna za ten proces, musi posługiwać się odpowiednimi narzędziami, ale również odpowiednią wiedzą.


Nowe algorytmy wprowadzane przez Google potrafią zaskoczyć nawet najlepszego, jednak mimo to, należy unikać podstawowych błędów. Oczywiście, oprócz nieodpowiedniej optymalizacji strony, linkowania i doboru słów kluczowych (o czym pisaliśmy w pierwszej część artykułu[), a także niewłaściwego content marketingu i niemonitorowania stron, jest jeszcze wiele czynników, które negatywnie wpływają na pozycjonowanie. Opisałem jednak te najważniejsze, które wg mnie mają największe znacznie.


O autorze | Specjalista SEO: Mateusz Kozłowski

Z pasją zanurzony w świat marketingu internetowego, Mateusz Kozłowski jest ekspertem SEO, rozpoczynającym swoją przygodę z SEO już w 2005 r., gdy mało kto kojarzył pojęcie „pozycjonowania” w Polsce.

Studiował na Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Warszawie.

Jeszcze na studiach Mateusz rozpoczął swoją karierę jako specjalista SEO w renomowanej agencji marketingowej w Warszawie. Przez lata pracy zdobył cenne doświadczenie, pracując z różnorodnymi klientami – od małych startupów po duże międzynarodowe korporacje. Jego umiejętności obejmują zarówno SEO techniczne, jak i kreatywne aspekty optymalizacji stron.

W 2011 roku Mateusz postanowił rozpocząć własną działalność w zakresie SEO. Dzięki głębokiej wiedzy teoretycznej oraz praktycznemu doświadczeniu, pomógł wielu firmom zwiększyć ich widoczność w internecie i osiągnąć wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.

Mateusz jest także aktywnym uczestnikiem konferencji branżowych.

Na swoim blogu, Mateusz dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, oferując czytelnikom praktyczne porady, analizy trendów w SEO oraz strategie, które pomogą im osiągnąć sukces w dynamicznie zmieniającym się świecie pozycjonowania stron internetowych.