Pozycja zero – czym jest i jak ją osiągnąć

pozycja zero

W czasach, w których żyjemy, bardzo ważna jest szybkość dostarczanych nam informacji i łatwość ich odnajdywania. Google rozumie ten trend i wychodzi nam naprzeciw z tak zwaną pozycją zero. Jest to pozycja wyświetlana na samym szczycie wyników wyszukiwania. Różni się jednak od pozostałych wyników. Dostarcza nam ona informacji, o które zapytaliśmy wyszukiwarki w postaci małej ramki z interesującą nas odpowiedzią. Sprowadza się to do tego, że chcąc znaleźć konkretną informację bez szczegółowego jej zgłębiania, nie musimy klikać w stronę, a przyswoić ją sobie możemy już z pozycji wyszukiwarki. Również dla zapytań o pogodę, terminarz imprez sportowych czy aktualne kursy walut Direct Answers czyli odpowiedź bezpośrednia, przychodzi nam z pomocą. Oczywiście każdy z takich wyników posiada adres do strony internetowej, z której te dane pochodzą.

Historia Direct Answers

Algorytmy zajmujące się pozycją zero zostały po raz pierwszy wprowadzone w kwietniu 2016 roku. Mimo, że początkowo były one skrojone wyłącznie pod język angielski, to w momencie premiery, zostało udostępnionych jeszcze kilka innych wersji językowych. Direct Answers powstało głównie po to by ułatwić i przyśpieszyć wyszukiwanie informacji bez konieczności przekopywania przez użytkownika wielu stron w celu uzyskania odpowiedzi na interesujący go temat.

Czym są odpowiedzi bezpośrednie

Odpowiedzi bezpośrednie to odpowiedzi, których dostarcza nam Google z pozycji wyszukiwarki. Znajdują się one u góry strony w odpowiedniej tabelce, tak zwanym answer boxie. Google, przeszukując treści w celu dostarczenia nam jak najbardziej trafnych odpowiedzi, wyróżnia w ten sposób te, które uzna za najlepsze. To, co jest tutaj niezwykle ważne, to fakt, że answer box wyświetla się ponad sekcją płatnych reklam. Pozwala to  na promocję tych witryn, które walczą o miejsce z innymi stronami www, szczególnie właśnie z promowanymi konkurentami.

Na co reaguje Direct Answer

Google najchętniej wyświetla nam answer box w momencie, gdy w pole wyszukiwarki wprowadzimy pytanie. Do najczęściej wymienianych słów, które zwiększą prawdopodobieństwo wyświetlenia pozycji zero będą:

  • co to jest…
  • kto…
  • dlaczego…
  • jak…
  • gdzie…
  • kiedy…

Krótka, zwięzła odpowiedź, na którą to wydają się wskazywać powyższe słowa, można w przejrzysty sposób zaprezentować już z pozycji Google.

Zalety Direct Answers

Warunkiem na pojawienie się w pozycji zero jest obecność w top 10 Google. Warto powalczyć o to miejsce choćby ze względu na możliwość pojawienia się naszej witryny w Direct Answers. Zalet jest kilka. Chyba najbardziej kusząca to ta, że nasza witryna pojawia się w wynikach wyszukiwania jako pierwsza, nawet nad sekcją reklamową. Promuje to szczególnie te strony, które nie mogą pozwolić sobie na tak wysoki budżet jak ich konkurenci. Dodatkowym plusem jest prezentacja naszej witryny w wynikach wyszukiwania. Dla użytkownika natomiast ważnym wyda się fakt, że strona, którą wyszukiwarka uznała za najbardziej trafną, to również ta, której odpowiedź w obrębie witryny jest najbardziej pełna i wyczerpująca. A co za tym idzie, stawia to nas w roli autorytetu w danej dziedzinie, co pozytywnie wpłynie na odbiór naszej marki.

korzysci direct answers

Jak osiągnąć pozycję zero

By pojawić się na pozycji zero powinniśmy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim treść, którą prezentujemy, musi wyróżniać się klarowną i jasną definicją, zawierającą odpowiednie frazy, a w tym pytanie, które użytkownik wpisał w pole wyszukiwarki. Ponadto w znaczniku title musimy umieścić pytanie, wkleić zdjęcie z atrybutem alt, zawierające tak pytanie jak i kluczową frazę. Adres URL powinien również zawierać w sobie pytanie.

Wyszukiwanie głosowe

Coraz większy odsetek ludzi decyduje się na wprowadzoną przez Google w styczniu 2019 usługę voice search. Z wyszukiwania głosowego, najchętniej korzystamy wtedy, gdy prowadzimy samochód, oddajemy się pracom domowym czy bierzemy kąpiel. W ciągu minuty jesteśmy w stanie średnio wypowiedzieć około 150 słów, podczas gdy wpisać ich możemy zaledwie 40. To pokazuje, o ile szybciej jesteśmy w stanie uzyskać odpowiedź od Google w dodatku bez konieczności wpisywania tekstu na klawiaturze.

Badania przeprowadzone przez Stone Temple Consulting wykazały, że Google odpowiada na 19% zapytań, podając bezpośrednią odpowiedź. To prawie o 500% więcej niż dwa lata wcześniej.

Pozycja zero, czy warto?

Czy pozycja zero ma swoje wady?

Zależy to tak naprawdę od zaangażowania użytkowników, szukających informacji na dany temat. Część z nich spojrzy tylko na interesującą ich odpowiedź udzieloną w sekcji pozycji zero, co zdecydowanie nie przełoży się na ruch organiczny na naszej stronie. Podobnie w zyskujących popularność odpowiedziach na zapytania głosowe. Tutaj twórca odpowiedzi może poczuć się pokrzywdzony, kiedy Google skorzysta z treści jego witryny bez podania pytającemu źródła. Zdecydowanie nie pomaga tutaj również brak statystyk dotyczących korzystania przez użytkowników z pozycji zero.


Niemniej, odpowiedź, czy warto inwestować czas w osiąganie pozycji zero, wydaje się jednoznaczna, tym samym pozwólmy sobie na podsumowanie. Dążąc do osiągnięcia pozycji zero, znacznie wpływamy na rankingowanie naszej strony. Będąc w top 10 Google, mamy możliwość osiągnąć pozycję zero, a nasza witryna może stopniowo zacząć kojarzyć się użytkownikom w roli eksperckiej w danej dziedzinie. To z pewnością plus, który przełoży się na ruch na stronie wypełnionej profesjonalnie stworzoną treścią. Zdobywając pozycję zero, nie jesteśmy automatycznie wyrzucani z dotąd osiągniętego pozycjonowania, a tym samym użytkownik ma szansę zobaczyć naszą stronę dwukrotnie – to kolejna zaleta, która znacznie może wpłynąć na odwiedziny naszej witryny. I co chyba najważniejsze – informacje, które docierają do użytkowników z naszej witryny w pozycji zero, jeśli zgłębiają temat już w obrębie witryny, zdecydowanie budują zaufanie do naszej strony.

Dodaj komentarz