Algorytmy Googla i ich aktualizacje

Algorytmy Googla

Najprawdopodobniej trafiłeś tutaj dzięki wyszukiwarce Google. Zapewne nie pomylę się, kiedy napiszę, że korzystasz z niej każdego dnia, chcąc znaleźć ważne dla siebie informacje. Wyszukiwarka Google jest najpopularniejszą wyszukiwarką na świecie. Wg badań przeprowadzonych przez gs.statcounter, udział w rynku wyszukiwarek na całym świecie dla Google na lipiec 2018 wynosi aż 90,46% (Bing-3,13%, Yahoo! – 2,21%, Baidu – 1,94%, Yandex RU – 0,61%). Popularność wyszukiwarki Google bierze się przede wszystkim z dokładności wyników wyszukiwania, a to z kolei możliwe jest m.in.  dzięki algorytmom Google.

Czym są algorytmy? Które z nich są najpopularniejsze  i jak działają? W jaki sposób radzić sobie z nimi pozycjonując strony internetowe? Na te wszystkie pytania odpowiem w cyklu artykułów o algorytmach – zapraszam do lektury!

Czym jest algorytm Google?

źródło: http://gs.statcounter.com/search-engine-market-share

Czym jest algorytm Google?

Każdego dnia z wyszukiwarki Google korzysta ponad 14 000 000 użytkowników (Gemius Polska), a każdy z nich ma nadzieję, że jak najszybciej znajdzie interesujące go informacje. Google dąży do tego, aby oferować swoim użytkownikom wyniki najbardziej odpowiednie, które w jak najwyższym stopniu będą odpowiadać zapytaniom szukającego. Oczywiście, oprócz trafności liczy się również szybkość wyszukiwania. Aby to wszystko osiągnąć, Google tworzy algorytmy oraz ich aktualizacje, które z jednej strony bardzo ułatwiają wyszukiwania informacji, ale z drugiej, utrudniają życie  wszystkim, którzy zajmują się pozycjonowaniem stron internetowych.

Algorytm Google to specjalnie przygotowany program, którego celem jest precyzyjne dopasowywanie rezultatów wyszukiwania. Google wprowadziło do tej pory wiele bardziej lub mniej znanych algorytmów, a także ich aktualizacji. Niektóre z nich, tak jak Algorytm Panda oceniają przede wszystkim treści zamieszczane na stronach internetowych, inne wyszukują strony manipulujące przepływem PageRank. Oczywiście algorytmów tego typu jest wiele, a do najpopularniejszych należą:

  • Panda
  • Pingwin (penguin)
  • Koliber (hummingbird)
  • Gołąb (pigeon)
  • Phantom
  • RankBrain

Pozycjonowanie stron internetowych – jak radzić sobie z algorytmami Google

Nowe algorytmy Google oraz ich aktualizacje pojawiają się zazwyczaj niespodziewanie. Za każdym razem wiele stron traci swoje dobre pozycje. Wprawdzie, Google udostępnia wiele wskazówek osobom zajmującym się pozycjonowaniem stron www (np. wskazówki dla webmasterów), jednak nie zawsze są one wystarczające w uzyskaniu najwyższych pozycji. Każdy z algorytmów bada inne czynniki, dlatego pozycjonowanie stron internetowych staje się coraz trudniejsze. Aby strona www znajdowała się wysoko w rankingu wyszukiwani, należy przeanalizować:

  • czynniki związane z domeną (np. wiek domeny, historia domeny),
  • czynniki na poziomie strony internetowej(np. słowo kluczowe w tytule Tag, prędkość ładowania strony),
  • czynniki na poziomie witryny,
  • czynniki związane linkami zwrotnymi,
  • Interakcję z użytkownikiem,
  • reklama marki,
  • spam na stronie internetowej,
  • spamowanie spoza strony
  • zasady specjalne Google Algorithm.

Aby pozycjonowanie strony przebiegało harmonijnie, należy znać przynajmniej najważniejsze algorytmy Google i w jak największym stopniu stosować się do zaleceń. Dlatego postanowiłem opisać najważniejsze algorytmy – mam nadzieję, że będą to informacje pomocne wszystkim, którzy zajmują się pozycjonowaniem stron.


O autorze | Specjalista SEO: Mateusz Kozłowski

Mateusz Kozłowski, SEO Freelancer / Specjalista SEO z pasją związany z marketingiem internetowym (w tym z pozycjonowaniem strony) od 2005 roku. Zdobywał doświadczenie, pracując z różnej wielkości klientami, od startupów po duże korporacje. Pozycjonował i pozycjonuje projekty polskie jak i zagraniczne. W 2011 roku założył własną firmę, pomagając firmom zwiększać widoczność w internecie. Pasjonat sztucznej inteligencji (AI), tworzy oprogramowanie wykorzystujące API OpenAI. Na blogu dzieli się wiedzą i praktycznymi poradami z zakresu SEO oraz AI.