Bezpieczeństwo Twojej strony internetowej – Co to jest SSL i jak go zainstalować?

Bezpieczeństwo Twojej strony internetowej - Co to jest SSL i jak go zainstalować?

Spis treści

Co to jest SSL?

SSL (Secure Socket Layer) to protokół bezpieczeństwa wykorzystywany do szyfrowania danych przesyłanych między przeglądarką internetową użytkownika a serwerem, na którym znajduje się strona internetowa. Szyfrowanie SSL ma na celu zabezpieczenie informacji przed przechwyceniem przez osoby trzecie i zapewnia bezpieczeństwo podczas przesyłania poufnych danych, takich jak dane logowania, dane kontaktowe, czy numer karty kredytowej.

Jak działa SSL?

Szyfrowanie SSL polega na użyciu specjalnego klucza kryptograficznego, który umożliwia odblokowanie danych tylko dla osoby, która posiada odpowiedni klucz prywatny. Klucz ten jest przechowywany na serwerze, na którym znajduje się strona internetowa. Klient, czyli osoba odwiedzająca stronę, otrzymuje klucz publiczny, który umożliwia zaszyfrowanie wysyłanych danych. W ten sposób, dane przesyłane pomiędzy klientem a serwerem są nieczytelne dla osoby, która przechwyci je w trakcie przesyłania.

Jak zainstalować SSL na swojej stronie?

Proces instalacji SSL zależy od hostingu, na którym znajduje się strona internetowa. W niektórych przypadkach, hosting oferuje darmowy certyfikat SSL od dostawcy usług SSL, a w innych przypadkach, trzeba kupić certyfikat i zainstalować go ręcznie.

Aby zainstalować certyfikat SSL na swojej stronie, trzeba najpierw wygenerować klucz prywatny i certyfikat. Klucz prywatny jest przechowywany na serwerze, a certyfikat SSL należy zainstalować w panelu administracyjnym hostingu. Po zainstalowaniu certyfikatu, trzeba skonfigurować stronę internetową, aby korzystała z adresu https zamiast http. Wiele platform CMS, takich jak WordPress, posiada wbudowaną funkcjonalność umożliwiającą zmianę adresu strony na https.

Zainstalowanie SSL na stronie internetowej jest bardzo ważne, ponieważ utrzymuje bezpieczeństwo przesyłanych danych. Co więcej, wyświetlanie informacji o SSL na stronie, takich jak zielony kłódeczka lub koszulka z zamkiem, może zwiększyć zaufanie użytkowników do witryny i wpłynąć pozytywnie na pozycjonowanie w wyszukiwarkach.

Jakie znaczenie ma posiadanie certyfikatu SSL dla Twojej strony internetowej?

Posiadanie certyfikatu SSL to podstawa bezpieczeństwa Twojej strony internetowej. Bez tego użycie Twojej strony może wiązać się z ryzykiem utraty informacji, jakie klient przekazuje podczas dokonywania transakcji czy wypełniania formularzy. Dokładne zrozumienie, czym jest certyfikat SSL oraz jakie korzyści niesie ze sobą dla Ciebie i Twojej witryny, to kluczowe elementy zapewnienia bezpieczeństwa na Twojej stronie.

Co to jest certyfikat SSL?

Certyfikat SSL (Secure Sockets Layer) to kluczowy element budowania stron internetowych opartych na bezpiecznym połączeniu HTTPS. SSL wykorzystuje klucze kryptograficzne do szyfrowania informacji między przeglądarką internetową a serwerem internetowym. Dzięki temu informacje klienckie przekazywane na stronie są chronione przed nieautoryzowanym dostępem.

Jakie korzyści niesie ze sobą posiadanie certyfikatu SSL?

Posiadanie certyfikatu SSL przede wszystkim zwiększa zaufanie użytkowników do Twojej strony internetowej. Strony internetowe, które posiadają certyfikaty SSL, są oznaczane przez przeglądarki internetowe jako bezpieczne, co przyciąga użytkowników i zwiększa ich zaufanie do serwisu. Ponadto, posiadanie certyfikatu SSL zwiększa pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania Google, co oznacza większą widoczność w internecie.

Jak zainstalować certyfikat SSL na Twojej stronie internetowej?

Istnieją różne sposoby na zainstalowanie certyfikatu SSL na Twojej stronie internetowej, jednak najczęściej używaną metodą jest zakupienie certyfikatu od zaufanego dostawcy. Następnie należy zainstalować certyfikat na serwerze internetowym i przekierować stronę na wersję HTTPS.

Podsumowując, posiadanie certyfikatu SSL jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa Twojej strony internetowej. Zwiększa zaufanie użytkowników, zwiększa widoczność w internecie oraz chroni informacje klienckie przed nieautoryzowanym dostępem. Zainstalowanie certyfikatu SSL to proces, który warto przeprowadzić, aby zapewnić bezpieczeństwo swojej witrynie.

Jakie są korzyści związane z posiadaniem certyfikatu SSL?

Zwiększenie bezpieczeństwa

Posiadanie certyfikatu SSL zwiększa bezpieczeństwo Twojej strony internetowej poprzez szyfrowanie przesyłanych między nią a użytkownikiem danymi. Wszelkie informacje, takie jak hasła, adresy email, numery kart kredytowych, są zabezpieczone przed odczytem przez nieuprawnionych osób.

Zaufanie klientów

Klienci mają coraz większe wymagania co do bezpieczeństwa podczas dokonywania transakcji w sieci. Posiadanie certyfikatu SSL zwiększa ich zaufanie do Twojej strony i może przyczynić się do zwiększenia liczby odwiedzin oraz konwersji.

Poprawa pozycji w wynikach wyszukiwania Google

Google przykłada coraz większą wagę do bezpieczeństwa stron internetowych. Posiadanie certyfikatu SSL może poprawić pozycję Twojej strony w wynikach wyszukiwania, co przyczyni się do zwiększenia jej widoczności.

Zgodność z przepisami o ochronie danych osobowych

Posiadanie certyfikatu SSL jest wymagane przez przepisy o ochronie danych osobowych, takie jak RODO. Jeśli Twoja strona zbiera dane osobowe, musisz posiadać certyfikat SSL, aby spełnić wymagania prawa.

Redukcja ryzyka ataków hakerskich

Posiadanie certyfikatu SSL redukuje ryzyko ataków hakerskich na Twoją stronę internetową. Szyfrowanie danych uniemożliwia odczytanie ich przez nieuprawnione osoby, co znacznie utrudnia przeprowadzenie skutecznych ataków.

W posiadaniu certyfikatu SSL niewątpliwie warto zainwestować, zwłaszcza jeśli Twoja strona internetowa wymaga przesyłania poufnych danych i transakcji online. Zwiększenie bezpieczeństwa, zaufanie klientów, poprawa pozycji w wynikach wyszukiwania, zgodność z przepisami o ochronie danych osobowych oraz redukcja ryzyka ataków hakerskich to tylko niektóre z licznych korzyści wynikających z posiadania certyfikatu SSL.

Kto powinien zainstalować certyfikat SSL na swojej stronie internetowej?

Jeśli prowadzisz stronę internetową, na której zbierasz dane osobowe swoich klientów lub oferujesz im możliwość dokonywania transakcji online, powinieneś zainstalować certyfikat SSL. Jest to szczególnie ważne dla sklepów internetowych, firm finansowych, a także instytucji zajmujących się przetwarzaniem dużej ilości danych osobowych.

Jeśli Twoja strona nie wymaga od użytkowników podawania danych osobowych, zainstalowanie certyfikatu SSL też może być dobrym wyborem. Dzięki temu zabezpieczysz swoją witrynę przed atakami hakerów, a także przekonasz użytkowników, że dbasz o ich bezpieczeństwo. W ten sposób zyskasz ich zaufanie, co może przełożyć się na większą liczbę odwiedzin i większe zyski.

Każdy właściciel strony internetowej powinien mieć na uwadze, że w obecnych czasach dbanie o bezpieczeństwo w Internecie to jedno z najważniejszych wyzwań. Zainstalowanie SSL na swojej stronie to mały krok, jednak daje wielkie korzyści. Zabezpiecz swoją witrynę już dziś, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji w przyszłości.

Jak zainstalować certyfikat SSL na swojej stronie internetowej?

Certyfikat SSL to kluczowy element zapewnienia bezpieczeństwa Twojej strony internetowej. Dzięki niemu dane przesyłane pomiędzy użytkownikiem a serwerem są zaszyfrowane, co uniemożliwia ich odczytanie przez osoby niepowołane. Jak zainstalować certyfikat SSL na swojej stronie internetowej?

Kupienie certyfikatu SSL

Pierwszym krokiem jest zakupienie odpowiedniego certyfikatu SSL. Możesz to zrobić poprzez wybór jednego z wielu dostawców oferujących certyfikaty SSL lub przez skorzystanie z usługi dostarczonej przez hosting, na którym prowadzisz swoją stronę.

Generowanie klucza prywatnego i żądania certyfikatu

Po zakupieniu certyfikatu SSL, musisz wygenerować klucz prywatny, który jest wykorzystywany do szyfrowania danych. Następnie musisz wygenerować żądanie certyfikatu (CSR), który zawiera informacje o Twojej firmie i Twoim serwerze. W tym celu możesz skorzystać z narzędzia dostarczonego przez dostawcę certyfikatu SSL lub z narzędzia udostępnionego przez hosting, na którym prowadzisz swoją stronę.

Potwierdzenie Żądania Certyfikatu SSL

Kiedy wygenerujesz żądanie certyfikatu, należy je przesłać do dostawcy certyfikatu SSL. Dostawca zweryfikuje Twoje informacje i wyda certyfikat SSL na Twoją stronę internetową.

Zainstalowanie certyfikatu SSL na swojej stronie internetowej

Następnym krokiem jest zainstalowanie certyfikatu SSL na Twojej stronie internetowej. Możesz to zrobić samodzielnie lub poprosić o pomoc usługę hostingową. Proces ten może się różnić w zależności od używanego systemu operacyjnego lub control panela, ale w większości przypadków sprowadza się to do przesłania pliku certyfikatu SSL oraz klucza prywatnego na serwer.

Testowanie i monitorowanie certyfikatu SSL

Po zainstalowaniu certyfikatu SSL, warto przetestować, czy działa poprawnie i czy Twój hosting oraz strona internetowa są skonfigurowane prawidłowo. Możesz skorzystać z narzędzi do testowania certyfikatów SSL, takich jak OpenSSL lub Qualys SSL Labs. Warto również monitorować certyfikat SSL i jego ważność, aby uniknąć problemów z bezpieczeństwem Twojej strony internetowej.

Zainstalowanie certyfikatu SSL nie jest trudnym zadaniem, ale wymaga pewnej wiedzy technicznej. Warto jednak pamiętać, że certyfikat SSL to nie tylko element zapewnienia bezpieczeństwa Twojej strony internetowej, ale również ważny sygnał dla użytkowników, że Twoja strona jest wiarygodna i dba o ich prywatność. Bezpieczeństwo Twojej strony internetowej jest niezwykle ważne, więc nie wahaj się zainstalować certyfikatu SSL już dziś!

Jakie są kroki niezbędne do poprawnego zainstalowania certyfikatu SSL?

Każda strona internetowa, która wymaga przesyłania poufnych danych powinna być zabezpieczona protokołem SSL, który pozwala na szyfrowanie danych między przeglądarką użytkownika a serwerem. Aby zainstalować certyfikat SSL na swojej stronie internetowej, należy przejść kilka kroków.

Krok 1: Wybierz odpowiedni certyfikat SSL

Na rynku istnieje wiele różnych typów certyfikatów SSL, różniących się między innymi rodzajem szyfrowania oraz poziomem weryfikacji. Należy wybrać taki, który najlepiej odpowiada zapotrzebowaniu Twojej strony internetowej.

Krok 2: Wygeneruj wniosek o wydanie certyfikatu SSL

Aby uzyskać certyfikat SSL, należy wygenerować wniosek o jego wydanie, w którym podaje się informacje dotyczące Twojej firmy oraz nazwy domeny. Wniosek ten musi zostać podpisany kluczem prywatnym, który jest wykorzystywany do potwierdzenia tożsamości właściciela strony.

Krok 3: Zweryfikuj swoją tożsamość

Aby uzyskać certyfikat SSL, musisz przejść proces weryfikacji swojej tożsamości. W zależności od typu certyfikatu, może to wymagać przedstawienia różnych dokumentów.

Krok 4: Zainstaluj wydany certyfikat SSL

Po uzyskaniu certyfikatu SSL, należy go zainstalować na serwerze. Odpowiednie instrukcje zależą od rodzaju serwera, na którym działa Twoja strona internetowa. Możesz samodzielnie zainstalować certyfikat SSL lub poprosić o pomoc dostawcę usług hostingowych.

Krok 5: Przetestuj działanie certyfikatu SSL

Po poprawnej instalacji certyfikatu SSL, należy sprawdzić, czy działa on prawidłowo. Można użyć specjalnych narzędzi lub skontaktować się z dostawcą certyfikatu SSL, aby upewnić się, że certyfikat jest poprawnie skonfigurowany.

Podsumowując, instalacja certyfikatu SSL jest procesem skomplikowanym, ale koniecznym w dobie wzrastających zagrożeń dla bezpieczeństwa sieci. Po wykonaniu powyższych kroków Twoja strona internetowa będzie zabezpieczona przed atakami hakerów i poufne dane Twoich użytkowników będą bezpieczne.

Jakie mogą być skutki niedostatecznego zabezpieczenia swojej strony internetowej?

Zagrożenia związane z brakiem SSL

Bezpieczeństwo Twojej strony internetowej jest kluczowe, ponieważ zagrożenia w sieci są niestety coraz poważniejsze i bardziej powszechne. Niedostateczne zabezpieczenie Twojej strony może prowadzić do wielu niebezpieczeństw, takich jak:

– Ujawnienie poufnych informacji – przestępcy są w stanie odwołać się do niezabezpieczonych połączeń i odczytywać informacje przesyłane za pomocą niezaszyfrowanych protokołów. W ten sposób Twoi klienci mogą być narażeni na kradzież swoich danych, takich jak loginy, hasła, numery kart kredytowych itp.

– Podejście nieetycznych firm – niektóre firmy monitorują ruch w Internecie i odwiedziny na stronach, na których nie wdrożono SSL. Te informacje są później wykorzystywane w celach marketingowych lub reklamowych lub sprzedawane innym firmom.

Zmniejszenie wiarygodności Twojej strony

Nie tylko poufne informacje mogą zostać ujawnione, ale zagrożeniem dla Twojej witryny jest także brak SSL. Bez certyfikatu SSL, Twoja strona internetowa będzie oznaczona jako „niebezpieczna”, a przeglądarki internetowe będą wyświetlać ostrzeżenia dla użytkowników, którzy wejdą na stronę. To z kolei zmniejsza szansę na zwiększenie ruchu na stronie, a także niszczy jej reputację i wiarygodność.

Utrata pozycji w wynikach wyszukiwania

Kolejnym skutkiem braku certyfikatu SSL jest utrata pozycji w wynikach wyszukiwania. W ostatnim czasie Google przeprowadziło aktualizację algorytmu, w ramach której 'bezpieczność’ witryny stała się jednym z kluczowych czynników rankingu. Strony, które nie posiadają certyfikatu SSL, będą tracić pozycje w wynikach wyszukiwania, co może wpłynąć negatywnie na ruch i działalność Twojej strony internetowej.

Brak certyfikatu SSL to poważne zagrożenie dla Twojej strony internetowej i różne rodzaje dostępnych zagrożeń napędzanych przez niebezpieczną kulturę sieciową. Warto zabezpieczyć swoją witrynę każdym możliwym sposobem i unikać niedopuszczalnych praktyk online. Włączenie protokołu SSL do strony internetowej jest istotnym krokiem, który zwiększy bezpieczeństwo oraz zaufanie klientów, a jednocześnie pozytywnie wpłynie na ruch i pozycję w wynikach wyszukiwania.

Co zrobić, jeśli wystąpiły problemy z instalacją certyfikatu SSL na swojej stronie internetowej?

Jeśli podczas próby instalacji certyfikatu SSL na Twojej stronie internetowej napotkałeś problemy, jest kilka kroków, które możesz podjąć, aby je rozwiązać. Poniżej znajdziesz instrukcję dotyczącą radzenia sobie z najczęstszymi problemami, które mogą wystąpić podczas instalacji certyfikatu SSL.

Sprawdź, czy wybrałeś odpowiedni typ certyfikatu SSL

Istnieją trzy główne typy certyfikatów SSL: pojedynczy, wielodomenowy i wildcard. Upewnij się, że wybrałeś odpowiedni typ certyfikatu SSL dla Twojej strony internetowej. Jeśli chcesz zabezpieczyć wiele poddomen, musisz wybrać certyfikat wildcard lub wielodomenowy.

Sprawdź, czy Twoje dane kontaktowe są aktualne

Podczas procesu instalacji SSL, musisz podać swoje dane kontaktowe. Upewnij się, że podałeś aktualne dane kontaktowe, ponieważ certyfikat SSL nie zostanie wydany, jeśli Twoje dane nie są aktualne.

Sprawdź, czy wprowadziłeś poprawne dane techniczne

Podczas instalacji certyfikatu SSL musisz wprowadzić dane techniczne, takie jak adres IP lub nazwę serwera. Upewnij się, że wprowadziłeś poprawne dane techniczne, ponieważ błędne dane mogą uniemożliwić instalację certyfikatu SSL.

Sprawdź, czy masz poprawne uprawnienia dostępu

Aby zainstalować certyfikat SSL, musisz mieć odpowiednie uprawnienia dostępu do serwera. Upewnij się, że masz odpowiednie uprawnienia dostępu, ponieważ brak odpowiednich uprawnień może uniemożliwić instalację certyfikatu SSL.

Skontaktuj się z dostawcą certyfikatu SSL

Jeśli wciąż nie możesz zainstalować certyfikatu SSL, skontaktuj się z dostawcą certyfikatu SSL, który powinien udzielić Ci pomocy w rozwiązaniu problemów z instalacją. Warto również sprawdzić, czy dostawca oferuje wsparcie techniczne w przypadku problemów z instalacją certyfikatu SSL.

Warto pamiętać, że problemy z instalacją certyfikatu SSL mogą wynikać z wielu różnych czynników, takich jak nieaktualne oprogramowanie lub nieprawidłowe konfiguracje serwera. Dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty, jeśli nie uda Ci się samodzielnie rozwiązać problemów z instalacją certyfikatu SSL. Nieocenione może okazać się również korzystanie z forów internetowych, na których znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania oraz porady od specjalistów.

Jak sprawdzić, czy certyfikat SSL działa poprawnie na Twojej stronie internetowej?

Jeśli zainstalowałeś certyfikat SSL na swojej stronie internetowej, to dobrze wiedzieć, jak zweryfikować, czy działa on poprawnie i zapewnia bezpieczeństwo Twojej witryny. Aby upewnić się, że SSL działa poprawnie i zabezpiecza Twoją stronę przed atakami, wykonaj następujące kroki:

Krok 1: Sprawdź, czy Twoja strona internetowa używa protokołu HTTPS

Po zainstalowaniu certyfikatu SSL, Twoja strona internetowa powinna działać przy użyciu protokołu HTTPS, a nie HTTP. Aby to sprawdzić, wystarczy spojrzeć na pasek adresu w przeglądarce. Jeśli w adresie strony pojawi się zielony kłódeczka i napis „bezpieczne”, to znaczy, że strona działa w trybie HTTPS i SSL działa poprawnie.

Krok 2: Skorzystaj z narzędzi do sprawdzania certyfikatu SSL

Możesz skorzystać z wielu narzędzi dostępnych w Internecie, które pomogą Ci sprawdzić poprawność certyfikatu SSL na Twojej stronie internetowej. Jednym z takich narzędzi jest SSL Checker, który pozwala na szybkie sprawdzenie ważności i poprawności certyfikatu SSL na Twojej stronie.

Krok 3: Przetestuj funkcjonalność SSL

Możesz przetestować funkcjonalność SSL na swojej stronie internetowej, wykonując testy penetracyjne lub używając narzędzi, takich jak SSL Lab. Te narzędzia pomogą Ci wykryć ewentualne luki w bezpieczeństwie i wskazać sposoby na ich naprawienie.

 

Sprawdzanie poprawności działania certyfikatu SSL na Twojej stronie internetowej jest niezwykle ważne, ponieważ zapewnia on bezpieczeństwo Twojej witryny i danych użytkowników. Korzystanie z narzędzi do sprawdzania SSL oraz przeprowadzanie testów funkcjonalności pozwoli Ci na zachowanie spokoju i pewności, że Twoja strona internetowa jest w pełni zabezpieczona.

FAQ: Bezpieczeństwo Twojej strony internetowej – Co to jest SSL i jak go zainstalować?

Czym jest SSL?

SSL (Secure Sockets Layer) to protokół zapewniający bezpieczne połączenie między przeglądarką internetową a serwerem hostingowym. Dzięki temu, połączenie jest szyfrowane i trudne do przechwycenia przez osoby trzecie.

Czemu SSL jest ważny?

SSL jest ważny z kilku powodów. Po pierwsze, zapewnia bezpieczeństwo podczas przesyłania poufnych informacji, takich jak hasła i dane karty kredytowej. Ponadto, posiadanie SSL zwiększa zaufanie użytkowników do Twojej strony internetowej oraz może poprawić jej pozycje w wynikach wyszukiwania Google.

Jak mogę sprawdzić, czy moja strona internetowa ma SSL?

Aby sprawdzić, czy Twoja strona internetowa ma SSL, wystarczy spojrzeć na pasek adresu w przeglądarce internetowej. Adres strony powinien zaczynać się od „https” zamiast „http”. Ponadto, powinien być wyświetlony ikonka zamka.

Czy wszystkie strony internetowe potrzebują SSL?

Wszystkie strony internetowe, które wymagają wprowadzania poufnych informacji, takich jak hasła, adresy e-mail czy dane karty kredytowej, powinny być wyposażone w SSL.

Jak mogę zainstalować SSL?

Aby zainstalować SSL na swojej stronie, musisz skontaktować się z dostawcą hostingu i poprosić o zakup i instalację certyfikatu SSL.

Czy istnieją darmowe opcje SSL?

Tak, istnieją darmowe opcje SSL, takie jak Let’s Encrypt. Jednak nie oferują one takiego samego poziomu ochrony jak płatne certyfikaty SSL.

Czy SSL wpływa na prędkość mojej strony internetowej?

Tak, SSL może wpłynąć na prędkość strony internetowej, ponieważ dodaje warstwę szyfrowania, która może nieco spowolnić ładowanie strony.

Ile kosztuje certyfikat SSL?

Koszt certyfikatu SSL zależy od jego rodzaju, jednak przeciętnie wynosi on od 50 do 300 złotych rocznie.

Czy muszę regularnie odnawiać certyfikat SSL?

Tak, certyfikat SSL wymaga regularnej odnowy, zwykle co rok. W przeciwnym razie, Twoja strona internetowa może stracić połączenie SSL i zaufanie użytkowników.

Jakie rodzaje certyfikatów SSL są dostępne?

Istnieją trzy rodzaje certyfikatów SSL: domyślny, wildcart i SAN (Subject Alternative Name). Każdy z nich różni się ceną i poziomem bezpieczeństwa.


O autorze: Mateusz Kozłowski

Mateusz Kozłowski Z pasją zanurzony w świat marketingu internetowego, Mateusz Kozłowski jest ekspertem SEO, rozpoczynającym swoją przygodę z SEO już w 2005 r., gdy mało kto kojarzył pojęcie „pozycjonowania” w Polsce.

Studiował na Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Warszawie.

Jeszcze na studiach Mateusz rozpoczął swoją karierę jako specjalista SEO w renomowanej agencji marketingowej w Warszawie. Przez lata pracy zdobył cenne doświadczenie, pracując z różnorodnymi klientami – od małych startupów po duże międzynarodowe korporacje. Jego umiejętności obejmują zarówno SEO techniczne, jak i kreatywne aspekty optymalizacji stron.

W 2011 roku Mateusz postanowił rozpocząć własną działalność w zakresie SEO. Dzięki głębokiej wiedzy teoretycznej oraz praktycznemu doświadczeniu, pomógł wielu firmom zwiększyć ich widoczność w internecie i osiągnąć wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.

Mateusz jest także aktywnym uczestnikiem konferencji branżowych.

Na swoim blogu, Mateusz dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, oferując czytelnikom praktyczne porady, analizy trendów w SEO oraz strategie, które pomogą im osiągnąć sukces w dynamicznie zmieniającym się świecie pozycjonowania stron internetowych.

Dodaj komentarz