Jak wykorzystać user-generated content (UGC) w strategii marketingowej? Podstawowe wskazówki

Jak wykorzystać user-generated content (UGC) w strategii marketingowej? Podstawowe wskazówki

Spis treści

Co to jest user-generated content?

User-generated content (UGC) to treści stworzone przez użytkowników w sieci, takie jak zdjęcia, filmy, opinie, recenzje, komentarze oraz posty na blogach i forach dyskusyjnych. UGC jest tworzone przez setki tysięcy osób na całym świecie i stanowi ważny element w strategiach marketingowych wielu firm. Dzięki temu firmy mogą zaoszczędzić czas i pieniądze na tworzeniu własnych treści z jednoczesnym zwiększeniem zaangażowania klientów. UGC jest coraz bardziej popularny ze względu na to, że każdy może się nim zaangażować, a jego tworzenie jest proste i łatwe. Ma też istotny wpływ na SEO, ponieważ uważa się, że wysoka liczba UGC na stronie internetowej wpływa na jej pozycję w wynikach wyszukiwania.

Jakie są korzyści z wykorzystania UGC w strategii marketingowej?

– Zwiększenie zaangażowania klientów: UGC przyciąga uwagę i pobudza do interakcji z marką. Klienci są bardziej skłonni do komentowania, udostępniania i polecania treści stworzonych przez innych użytkowników niż przez samą markę.
– Wzrost zasięgu: dzięki UGC, marka może docierać do większej liczby osób, zwłaszcza że komentarze i opinie użytkowników są często udostępniane i polecanie przez znajomych.
– Wiarygodność: UGC jest traktowane przez klientów jako bardziej autentyczne i wiarygodne niż tradycyjna reklama, co wpływa pozytywnie na postrzeganie marki.
– Oszczędność czasu i pieniędzy: Tworzenie własnych treści jest zawsze kosztowne i wymaga dużo czasu. UGC jest darmowe i tworzone przez samych użytkowników, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

Jak efektywnie wykorzystać UGC w swojej strategii marketingowej?

– Zachęcaj klientów: Ważne jest, aby klientów motywować do tworzenia UGC poprzez konkursy, nawiązywanie dialogu, prośby o opinię oraz uznawanie zaangażowania i wkładu.
– Selekcjonuj treści: Nie wszystkie UGC jest wartościowe i pozytywne dla marki. Dlatego ważne jest, aby dokładnie przebadać i selekcjonować treści, które rzeczywiście będą korzystne dla strategii marketingowej marki.
– Promuj UGC: Warto wyeksponować UGC na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych, umożliwić łatwe udostępnianie i polecanie przez użytkowników, co zwiększy jego zasięg.
– Rozwijaj zaangażowanie: warto zapewnić odpowiedź i reakcję na tworzone przez użytkowników treści, co rzeczywiście zwiększy zaangażowanie klientów i ich lojalność wobec marki.

Włączenie UGC do strategii marketingowej to korzystny krok dla każdej firmy, ale wymaga odpowiedniej selekcji i promocji. Dzięki UGC, marka zyska pozytywne aspekty we współpracy z klientami i będzie mogła usprawnić swoją strategię marketingową.

Dlaczego warto wykorzystywać user-generated content w strategii marketingowej?

User-generated content (UGC) to treści stworzone przez samych użytkowników internetu, w postaci np. zdjęć, filmów, recenzji, komentarzy. Takie materiały mogą być niezwykle wartościowe w strategii marketingowej firmy. Dlaczego?

1. Wiarygodność

Klienci ufają opinii innych użytkowników. Według badań aż 92% osób uważa, że UGC ma większą wiarygodność niż materiały stworzone przez markę. Użytkownicy dzielą się swoimi opiniami i doświadczeniami bezpośrednio z innymi potencjalnymi klientami, co buduje lepszy wizerunek marki.

2. Budowanie zaangażowania

UGC angażuje użytkowników i zachęca do interakcji, dzięki czemu tworzy zaangażowaną społeczność wokół marki. Osoby, które widzą swój udział w kampanii lub promocji, są bardziej skłonne do polecania firmy i dzielenia się swoimi opiniami.

3. Oszczędność czasu i pieniędzy

Wykorzystanie treści stworzonych przez użytkowników to oszczędność czasu i pieniędzy. Nie trzeba tworzyć własnych materiałów lub wynajmować specjalistycznych agencji marketingowych. UGC jest już dostępne i gotowe do wykorzystania.

4. Rozpoznawalność

UGC może przyczynić się do zwiększenia rozpoznawalności marki. W przypadku, gdy użytkownicy publikują treści związane z produktem, marka zyskuje dodatkowe źródło promocji, a im więcej osób zobaczy takie materiały, tym większa szansa na zwrócenie uwagi na produkt lub firmę.

5. Dostosowanie do nowych trendów

Kampanie wykorzystujące UGC pozwalają na bardziej elastyczne dostosowanie się do zmieniających się trendów i preferencji klientów. Treści tworzone przez użytkowników mogą odzwierciedlać najnowsze trendy lub potrzeby, co pozwala na lepsze dostosowanie się do oczekiwań potencjalnych klientów.

Podsumowując, wykorzystanie user-generated content w strategii marketingowej firmy ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na zbudowanie lepszego wizerunku marki poprzez budowanie wiarygodności, zaangażowania i rozpoznawalności. Dodatkowo, UGC może być źródłem inspiracji i dostosowywania się do nowych trendów.

Jak pozyskać user-generated content?

Pozyskanie user-generated content (UGC) to nie tylko korzystne dla firmy narzędzie do zwiększenia zaangażowania użytkowników w markę, ale także sposobność do pozyskania bezpłatnego dla firmy, unikalnego kontentu. Jak zatem pozyskać UGC, który będzie wartościowy dla firmy?

1. Wprowadź konkurs lub wyzwanie

Zorganizowanie konkursu lub wyzwania wokół produktu lub usługi firmy, to dobry sposób na pozyskanie UGC. Wymagaj od uczestników przesłania zdjęć lub filmów, związanych z zadaniem do wykonania. Pamiętaj, aby nagroda była przyciągająca dla potencjalnych uczestników konkursu. W ten sposób zwiększysz szansę na zgłoszenia i wzbudzenie zainteresowania marką.

2. Zapytaj użytkowników o recenzje produktów lub usług

Prośba o opinię na temat produktów lub usług firmy to prosta i skuteczna metoda na pozyskanie treści od użytkowników. Pamiętaj, aby zachęcić klientów do pozostawienia opinii poprzez np. możliwość zdobycia bonu rabatowego na kolejne zakupy. Ponadto, takie opinie będą wartościowe dla przyszłych klientów, którzy podejmą decyzję o zakupie produktu na podstawie postów i zdjęć innych użytkowników.

3. Angażuj użytkowników w kampanie marketingowe

Użytkownicy chętnie angażują się w kampanie marketingowe, które są związane z ich zainteresowaniami. Zaangażowanie blogerów i influencerów, a także zwykłych użytkowników w kreacji postów, zwiększy szansę na pozyskanie wartościowej treści.

4. Użyj hashtagów

Używanie hashtagów to dobry sposób na oznaczenie postów i zdjęć użytkowników oraz monitorowanie ich aktywności. Zachęcaj użytkowników do używania specjalnych hashtagów, związanych z kampanią lub strategią marketingową firmy.

5. Stwórz platformę dla użytkowników

Stworzenie platformy, na której użytkownicy mogą dzielić się treściami związanych z daną marką, to dobry sposób na pobudzenie angażowania użytkowników. Dzięki takiemu rozwiązaniu, firma zyska wartościową treść, którą może wykorzystać w swojej strategii marketingowej.

Pozyskiwanie wartościowego i unikalnego user-generated content to ważna część strategii marketingowej. Zastosowanie powyższych wskazówek może pomóc w pozyskaniu wartościowej treści, która przyciągnie uwagę potencjalnych klientów i zwiększy zaangażowanie użytkowników w markę.

Jakie kanały społecznościowe są najbardziej skuteczne w generowaniu user-generated content?

Jeśli chcesz wykorzystać user-generated content w swojej strategii marketingowej, to musisz pamiętać, że kanał społecznościowy, na którym działa Twoja marka, ma kluczowe znaczenie. Niektóre platformy są bardziej skuteczne w generowaniu UGC niż inne, dlatego warto zastanowić się nad tym, na których z nich postawić.

 

1. Instagram

Jeśli Twoja marka jest związana z modą, urodą lub jedzeniem, to Instagram jest idealnym kanałem do generowania user-generated content. Większość użytkowników Instagrama to osoby młodsze, które lubią dzielić się swoimi wrażeniami za pomocą zdjęć i filmów.

 

2. Facebook

Facebook jest jednym z najpopularniejszych kanałów społecznościowych, na którym działa wiele marek. Dzięki odpowiednim strategiom można wykorzystać go do generowania user-generated content. Jednym z pomysłów jest stworzenie konkursu związanego z Twoją marką.

 

3. Twitter

Na Twitterze warto skupić się na generowaniu user-generated content przez wykorzystanie hashtagów. Dzięki nim użytkownicy mogą łatwo zidentyfikować tweety związane z Twoją marką i dołączyć do dyskusji.

 

4. YouTube

YouTube jest idealnym kanałem do publikowania user-generated content w postaci filmów. Możesz zachęcać swoich klientów do stworzenia filmu związane z Twoją marką.

 

5. Snapchat

Snapchat jest popularnym kanałem społecznościowym, na którym działa wiele młodszych użytkowników. Marki mogą wykorzystać Snapchata do generowania UGC, poprzez publikowanie treści związanych z Twoją marką.

Pamiętaj, że wybór odpowiedniego kanału społecznościowego zależy od Twojej marki i jej sprzedaży. Ważne jest, aby wykorzystać ten kanał, który najlepiej odpowiada potrzebom Twojej grupy docelowej, a także zapewni najwięcej user-generated contentu.

Jakie rodzaje user-generated content można wykorzystać w marketingu?

Wykorzystanie user-generated content (UGC) w strategii marketingowej to popularny sposób na zaangażowanie klientów i zwiększenie ich zaufania do marki. Jakie rodzaje UGC warto wykorzystać?

Recenzje

Recenzje to jeden z najczęściej wykorzystywanych rodzajów UGC. Wpisy konsumentów na temat produktów czy usług, jakie oferuje marka, przekładają się na decyzje zakupowe innych użytkowników. Warto regularnie monitorować publikacje użytkowników na różnych kanałach i wykorzystywać je w swoich materiałach reklamowych.

Zdjęcia i filmy

Zdjęcia i filmy wykorzystywane przez użytkowników, przedstawiające produkty lub usługi, to kolejny rodzaj popularnego UGC. Warto poprosić klientów o publikowanie zdjęć z oznaczeniem marki lub hasztagami. Mogą one stanowić dobre źródło materiałów do wykorzystania w publikowanych przez markę postach lub kampaniach reklamowych.

Konkursy i wyzwania

Organizacja konkursów i wyzwań jest doskonałą okazją do angażowania klientów i pobudzenia ich kreatywności. Wymagając od uczestników publikacji określonego rodzaju treści, np. zdjęć czy filmów, marka zyskuje ciekawe materiały do wykorzystania, a konsumenci mają szansę na wygranie atrakcyjnych nagród.

Opinie na forach i blogach

Zbieranie opinii na temat marki i jej produktów na forach tematycznych czy blogach to kolejny sposób na zdobycie UGC. Warto monitorować publikacje użytkowników i na nie reagować, przekazując dodatkowe informacje czy rozwiązując problemy. Dzięki temu marka może zyskać sympatię i zaufanie klientów.

Podsumowując, wykorzystanie różnych rodzajów UGC może zwiększyć zaangażowanie klientów, a zarazem przyczynić się do zwiększenia sprzedaży i pozytywnego wizerunku marki. Kluczem do sukcesu jest regularne monitorowanie i reagowanie na publikacje użytkowników.

Jakie narzędzia i platformy do zarządzania user-generated content są najbardziej popularne?

1. Social media platformy

Jednym z najpopularniejszych narzędzi do zarządzania user-generated content są platformy społecznościowe takie jak Facebook, Instagram czy Twitter. Dzięki nim użytkownicy mogą dzielić się swoimi wrażeniami, zdjęciami, opiniami i pomysłami na temat produktów i usług firmy.

2. Narzędzia do monitorowania mediów społecznościowych

Istnieją również specjalistyczne narzędzia do monitorowania mediów społecznościowych, takie jak Hootsuite czy Sprout Social, które pozwalają na śledzenie wpisów związanych z marką, wybieranie najbardziej wartościowej treści i reagowanie na nie w czasie rzeczywistym.

3. Platformy do hostowania i moderacji UGC

Do hostowania i moderacji user-generated content firm zwykle korzystają z platform takich jak Curator czy Stackla. Dzięki nim łatwo można przesłać, zorganizować i wybrać najbardziej wartościowe treści. Dodatkowo, takie narzędzia pozwalają na moderowanie publikowanych treści i filtrowanie tych, które łamią regulamin.

4. Aplikacje mobilne

Aplikacje mobilne, takie jak Snapchat czy Musically, to kolejne narzędzia, które pozwalają na zbieranie i publikowanie user-generated content. Są one szczególnie popularne wśród młodszych użytkowników internetu, którzy chętnie udostępniają swoje wideo i zdjęcia.

5. Blogi i fora internetowe

Blogi i fora internetowe to kolejne platformy, na których użytkownicy chętnie udostępniają swoje opinie i pomysły. Dzięki nim można zbierać cenne informacje o potrzebach i oczekiwaniach klientów, oraz pozyskiwać nowych ambasadorów marki.

W dzisiejszych czasach user-generated content stał się niezbędnym elementem w strategiach marketingowych firm. Dzięki niemu można pozyskać nowych klientów, budować zaangażowanie i lojalność istniejących, a także zdobyć cenne informacje o rynku i potrzebach konsumentów. Wybór narzędzi i platform do zarządzania UGC powinno być dostosowane do potrzeb i celów firmy, a także preferencji klientów i sposobu ich angażowania.

Jakie są korzyści z wykorzystania narzędzi do zarządzania user-generated content?

Zwiększenie zaangażowania użytkowników

User-generated content to treści publikowane przez zwykłych ludzi, a nie przez przedstawicieli marek czy firm. Dlatego też cieszy się ono dużym zaufaniem społeczności. Korzystając z narzędzi do zarządzania UGC, możemy zachęcić użytkowników do tworzenia oryginalnych i wartościowych treści, np. w formie recenzji czy zdjęć z naszych produktów. W ten sposób zwiększymy ich zaangażowanie oraz zbudujemy pozytywny wizerunek marki.

Wzrost sprzedaży

Dzięki wykorzystaniu user-generated content w strategii marketingowej możliwe jest zwiększenie poziomu zaangażowania klientów oraz ich lojalności wobec marki. To z kolei prowadzi do zwiększenia sprzedaży. Klienci, którzy publikują pozytywne opinie o naszych produktach, stanowią nieocenione źródło marketingowe. Warto zatem korzystać z narzędzi do zarządzania UGC, aby aktywnie budować zaangażowanie i lojalność klientów.

Zyskanie cennych informacji o klientach

Publikowanie treści przez klientów pozwala na pozyskanie cennych informacji o ich preferencjach, potrzebach oraz oczekiwaniach wobec marki. Dzięki narzędziom do zarządzania UGC możemy analizować treści publikowane przez użytkowników, a także interakcje między nimi a marką. Pozwala to lepiej poznać klientów i dostosować ofertę do ich potrzeb.

Zwiększenie zasięgu

User-generated content jest często dzielone przez użytkowników na różnego rodzaju platformach społecznościowych. Dlatego też korzystając z narzędzi do zarządzania UGC, możemy nie tylko monitorować treści publikowane przez użytkowników, ale również wykorzystać je jako materiały marketingowe na własnych kanałach. Dzięki temu zwiększamy nasz zasięg i zyskujemy nowych klientów.

Zmniejszenie kosztów marketingowych

Wydajność kampanii marketingowych z wykorzystaniem user-generated content jest zdecydowanie większa niż kampanii prowadzonych tradycyjnymi metodami. Kampania z UGC zwykle jest tańsza, a efekt działania jej trwa dłużej. Dlatego też wykorzystanie narzędzi do zarządzania UGC w strategii marketingowej pozwala na zmniejszenie kosztów marketingowych oraz zwiększenie efektywności działań marketingowych.

Warto skorzystać z narzędzi do zarządzania user-generated content, by zwiększyć zaangażowanie użytkowników, zyskać nowych klientów, zwiększyć sprzedaż, pozyskać cenne informacje o klientach i w końcu obniżyć koszty marketingowe.

Jakie są najsłynniejsze kampanie marketingowe wykorzystujące user-generated content?

Wykorzystanie contentu wygenerowanego przez użytkowników (UGC) stało się popularnym narzędziem w strategii marketingowej wielu firm. Firmy te angażują użytkowników w proces tworzenia contentu, który następnie jest wykorzystywany do promocji produktów lub usług. Często użytkownicy są zachęcani do udostępniania swojego contentu poprzez konkursy lub promocje. Dzięki temu, firmy uzyskują dodatkową reklamę na różnych platformach społecznościowych.

Wśród najsłynniejszych kampanii marketingowych wykorzystujących UGC jest strategia Coca-Coli, pt. „Share a Coke”. Polega ona na dostosowaniu etykiet do imion i wyrazów, które klient może wypisać na butelce w ramach promocji. Klienci byli namawiani do dzielenia się zdjęciami ze swoimi imionami lub wyrazami na butelkach, z hashtagiem #shareacoke, co zwiększyło zaangażowanie użytkowników w kampanię.

Kampania GoPro „Be a HERO” to kolejny wspaniały przykład na wykorzystanie user-generated content. Firma zachęciła swoich klientów do udostępniania swoich filmów realizowanych za pomocą kamer GoPro w celu promocji produktów. Ludzie udostępniali niezwykłe historie, filmy z ekstremalnych sportów, piękne krajobrazy, co przyciągało nowych klientów do korzystania z produktów GoPro.

Kolejnym przykładem jest Starbucks i kampania „White Cup Contest”. Firma zachęcała klientów do rysowania na białych kubkach i dzielenia się swoimi dziełami na Instagramie. Po wybraniu zwycięzców, Starbucks umieścił jedną z wybranych prac na limitowanej edycji kubków.

Podsumowując, wykorzystanie UGC w strategii marketingowej jest wciąż popularne. Firmy mogą angażować klientów w proces tworzenia contentu oraz zwiększać swoją widoczność na różnych platformach społecznościowych. Najsłynniejsze kampanie marketingowe, takie jak „Share a Coke”, „Be a HERO” czy „White Cup Contest”, pokazują, że wykorzystanie UGC ma potencjał do osiągnięcia sukcesu w promocji produktów lub usług.

FAQ

Jak user-generated content wpływa na marketing?

User-generated content, czyli treści stworzone przez użytkowników, może wpłynąć pozytywnie na marketing prowadzony przez firmę, ponieważ:

 • Zwiększa zaangażowanie i aktywność użytkowników na stronie
 • Zwiększa zaufanie do marki i produktów
 • Poprzez udostępnianie i komentowanie contentu, użytkownicy pomagają w zwiększaniu zasięgu wiadomości i promowaniu marki
Jakie rodzaje user-generated contentu warto wykorzystać w marketingu?

W zależności od branży i profilu firmy, można wykorzystać różne rodzaje user-generated contentu, m.in.:

 • Zdjęcia i filmy użytkowników, pokazujące jak korzystają z produktów lub usług marki
 • Recenzje i opinie użytkowników na temat marki, produktów czy usług, które można publikować na stronie lub w mediach społecznościowych
 • Konkursy i wyzwania, zachęcające użytkowników do tworzenia np. memów czy gifa związanych z marką
Czy user-generated content wymaga zgody użytkowników na publikację?

Zgodnie z wytycznymi Google, publikacja user-generated contentu na stronie firmy nie wymaga zgody użytkowników, jeśli:

 • Użytkownik sam publikuje swoje treści na publicznym profilu (np. na Facebooku) i oznacza je odpowiednim hashtagiem lub wymienioną nazwą marki
 • Użytkownik wyraźnie zgadza się na publikację treści, np. poprzez akceptację regulaminu konkursu z elementem UGC

Warto jednak pamiętać, że użytkownik ma prawo do usunięcia swoich treści w dowolnym momencie, jeśli uzna, że nie chce ich dłużej udostępniać.

Czy user-generated content może obniżać jakość wizerunku marki?

Tak, w przypadku gdy nie jest kierowany i nie jest odpowiednio moderowany. Warto mieć na uwadze, że użytkownicy mogą publikować treści, które nie są zgodne z wartościami i ideą marki, co może negatywnie wpłynąć na jej wizerunek. Dlatego ważne jest, aby moderować user-generated content i usuwać te, które nie pasują do wizerunku marki.

Jak moderować user-generated content?

Najlepszym sposobem na moderowanie UGC jest ustawienie jasnych zasad publikacji treści oraz wykorzystanie narzędzi do monitorowania i usuwania nieodpowiednich treści. Można też wyznaczyć specjalnego pracownika lub zespół, którzy będą zajmować się moderowaniem i publikowaniem user-generated contentu.

Jak angażować użytkowników do tworzenia treści?

Aby angażować użytkowników do tworzenia treści, warto organizować konkursy z nagrodami, wyzwania lub proste akcje, np. zachęcające do udostępniania zdjęć związanych z marką. Ważne jest, aby działać w sposób kreatywny i pomysłowy, a jednocześnie zapewnić użytkownikom atrakcyjne korzyści związane z udziałem w akcji.

Czy warto odpowiadać na user-generated content?

Tak, odpowiadanie na user-generated content jest bardzo ważne, ponieważ pokazuje, że firma docenia i się interesuje treściami publikowanymi przez użytkowników. To także dobry sposób na budowanie relacji z klientami i zwiększanie zaangażowania, co pozytywnie wpływa na wizerunek marki.

Jakie są korzyści płynące z udostępniania user-generated contentu w mediach społecznościowych?

Udostępnianie user-generated contentu w mediach społecznościowych ma wiele korzyści, m.in.:

 • Zwiększenie zasięgu marki i treści, dzięki udostępnianiu przez użytkowników
 • Budowanie pozytywnego wizerunku marki poprzez pokazywanie, że docenia ona swoich klientów i jest z nimi w kontakcie
 • Zwiększenie zaangażowania użytkowników i aktywności wokół marki – np. poprzez polubienia, komentarze lub udostępnienia
Jakie są najlepsze metody wykorzystywania user-generated contentu w kampaniach reklamowych?

Najlepszą metodą wykorzystywania user-generated contentu w kampaniach reklamowych jest dobór treści odpowiednich do idei i wartości marki, a także kampanii, którą się prowadzi. Można również wykorzystać różne narzędzia, np. hashtagi lub wyzwania, by zachęcić użytkowników do tworzenia treści zgodnych z naszą koncepcją reklamy.

Czy user-generated content ma wpływ na SEO?

Tak, user-generated content może wpłynąć pozytywnie na pozycjonowanie strony. Treści generowane przez użytkowników są często oryginalne, mają wysoką jakość i są bogate w słowa kluczowe, co wpływa na zwiększenie widoczności strony w wyszukiwarkach. Ponadto, publikacja user-generated contentu na stronie firmowej zwiększa jej wartość i wiarygodność w oczach użytkowników i wyszukiwarek.


O autorze | Specjalista SEO: Mateusz Kozłowski

Z pasją zanurzony w świat marketingu internetowego, Mateusz Kozłowski jest ekspertem SEO, rozpoczynającym swoją przygodę z SEO już w 2005 r., gdy mało kto kojarzył pojęcie „pozycjonowania” w Polsce.

Studiował na Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Warszawie.

Jeszcze na studiach Mateusz rozpoczął swoją karierę jako specjalista SEO w renomowanej agencji marketingowej w Warszawie. Przez lata pracy zdobył cenne doświadczenie, pracując z różnorodnymi klientami – od małych startupów po duże międzynarodowe korporacje. Jego umiejętności obejmują zarówno SEO techniczne, jak i kreatywne aspekty optymalizacji stron.

W 2011 roku Mateusz postanowił rozpocząć własną działalność w zakresie SEO. Dzięki głębokiej wiedzy teoretycznej oraz praktycznemu doświadczeniu, pomógł wielu firmom zwiększyć ich widoczność w internecie i osiągnąć wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.

Mateusz jest także aktywnym uczestnikiem konferencji branżowych.

Na swoim blogu, Mateusz dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem, oferując czytelnikom praktyczne porady, analizy trendów w SEO oraz strategie, które pomogą im osiągnąć sukces w dynamicznie zmieniającym się świecie pozycjonowania stron internetowych.

Dodaj komentarz